Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

baner 21 marcaŚwiatowy Dzień Zespołu Downa (World Down Syndrome Day) obchodzony jest rok rocznie dnia 21 marca od 2005 roku, a ustanowione zostało z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Pomysłodawcą obchodów był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

W ostatnim czasie media obeszły szokujące dane na temat Islandii, gdzie 100 procent dzieci zdiagnozowanych z zespołem Downa jest abortowanych" - powiedział dr Peter McParland ze szpitala National Maternity Hospital. "W tym kraju od pięciu lat nie pojawiło się takie dziecko" - dodał.

Islandia to pierwszy kraj, który tak skutecznie "pozbył się" problemu w postaci dzieci z zespołem Downa i wdraża politykę świata "wolnego" od tego syndromu. Tropem Islandii podąża Dania. Prognozuje się, że za 10 lat będzie krajem bez dzieci z zespołem Downa.

147973492314332089508
foto: youtube.com/CoorDown

Tymczasem jak wykazały badania stacji telewizyjnej NBC News 99 proc. osób z zespołem Downa jest zadowolonych ze swojego życia, 97 proc. lubi siebie, a 96 proc. podoba się swój wygląd.

Nadal jednak traktuje się zespół Downa jako chorobę, która unieszczęśliwia dziecko, i lepiej byłoby je zabić, niż pozwolić mu żyć z takim syndromem.

Innym krokiem „poszczyciła się Francja, której władze odrzuciły odwołanie osób z zespołem Downa i ich bliskich w sprawie emisji reklamy społecznej przygotowanej na Światowy Dzień Zespołu Downa w 2014 r. Powód cenzorskiej decyzji francuskich urzędników wydaje się nieprawdopodobny.

Rada Stanu, która jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego w tym kraju, uznała, że zezwolenie na publikacje uśmiechniętych twarzy osób z zespołem Downa jest niewłaściwe, ponieważ takie wyrażanie szczęścia „prawdopodobnie narusza spokój sumienia kobiet, które legalnie dokonały innych osobistych wyborów".

Decyzja Rady dotyczyła wydarzeń z marca 2014 roku. W kilku stacjach TV z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa pojawił się videoclip pod tytułem „Dziękuję ci mamo” (do obejrzenia na: https://youtu.be/Ju-q4OnBtNU)
Wzruszająca reklamówka była podziękowaniem za urodzenie i pokazywała radość życia dziecka dotkniętego chorobą zespołu Downa. Tymczasem CSA, powołując się na rzekome skargi telewidzów o „szokującym” charakterze filmu; podjęła decyzję o zakazie emisji tego spotu.
Nie sposób uwierzyć, że coś takiego mogło się wydarzyć we Francji, kraju w centrum cywilizowanego świata.

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!


Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

 googlepluslogo1
materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag