Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu – każdemu życiu ludzkiemu! (EV)

     W uroczystość Zwiastowania Pańskiego (w tym roku 8 kwietnia), Kościół w Polsce po raz 26-ty będzie obchodził Dzień Świętości Życia. Dzień Świętości Życia obchodzimy by zatroszczyć się o życie najbardziej bezbronnych dzieci; poczętych, ale jeszcze nienarodzonych, którym grozi śmierć. Jest to okazja, by w szczególny sposób pochylić się nad wartością życia – od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Wysiłek docenienia każdego ludzkiego życia jest ciągle przed nami. Zwłaszcza w ostatnich mieiącach jest poddawane ciągłym atakom. Dlatego celem Dnia Świętości Życia jest, jak napisał św. Jan Paweł II: budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji (Evangelium Vitae, 85).

Nie tak dawno,  bo w dniu 24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Życia – święto uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku. Celem święta jest wzbudzenie refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku do życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych. Dzień ten według ustawodawcy powinien stać się również motywem do solidarności społecznej i zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. i był odpowiedzią polskich biskupów na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” z 25 marca 1995 roku. Nawiązując do papieskiego dokumentu, głównym celem tego dnia jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele, w społeczeństwie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym jego momencie i w każdej kondycji.

W Dniu Świętości Życia dziękujmy Bogu za dar życia i módlmy się o to, aby było ono szanowane na każdym etapie. Zwróćmy też uwagę i przeyłączmy się do inicjatyw podejmowanych w związku z uroczystością Zwiastowania Pańskiego. W parafiach w tym dniu proponuje się rozpoczęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. W wielu miejscach, w okolicach tego dnia organizowane są też Marsze dla Życia i Rodziny - w najbliższą  niedzielę 14 kwietnia br. w święto Chrztu Polski zaplanowane są aż dwa Marsz Życia.: w Szczecinie i Narodowy w Warszawie

Wspomóż obronę życia

Wysiłek docenienia każdego ludzkiego życia jest ciągle przed nami. Z jeden strony trzeba zauważyć wiele dobra, które już się dokonało, ale wydaje mi się, że jest to zadanie, które Jan Paweł II nam pokazał jako stałą rzeczywistość życia Kościoła.
Tego dnia wiele osób w intencji dziecka zagrożonego aborcją podejmuje się modlitwy zwanej Duchową Adopcją. Pełna nazwa tego aktu brzmi: "Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą". Nie jest to zatem prawna adopcja dziecka po urodzeniu. To modlitwa wstawiennicza w intencji życia, które poczęło się w łonie matki, a jednak nie zostało przez nią przyjęte. Modlitwa ta ma na celu ocalenie życia, zagrożonego aborcją. Istota Duchowej Adopcji wynika z osobistego modlitewnego i uczynkowego wstawiennictwa do Jezusa Chrystusa. - To maleństwo jest niechciane, niekochane, nieoczekiwane i skazane na śmierć przez własnych rodziców. Osoby, które podejmują taką modlitwę, pomagają rodzicom w przyjęciu dzieciątka i jego akceptacji. Na owoce Duchowej Adopcji nie trzeba długo czekać, a zaznaje ich nie tylko poczęte dziecko, ale również osoba podejmująca to wyzwanie. - Modlitwa ratuje to dzieciątko. Pomaga rodzicom w przyjęciu darów rodzicielstwa, ale ratuje też wszystkich, którzy wzięliby udział w zabiciu dziecka, nawet lekarzy, personel medyczny, osoby które namawiają do tego grzechu - tłumaczy Barbara Szyc. Jak podkreśla, dla niektórych powodem aborcji jest poczęcie się dziecka w "nieodpowiednim czasie", jednak dla Pana Boga nie ma "nieodpowiedniego czasu". Duchowa Adopcja leczy także zranienia spowodowane grzechem aborcji - pomaga kobietom, które zdecydowały się na usunięcie ciąży uporać się z syndromem postaborcyjnym. Pozwala matkom odzyskać wiarę w Boże Miłosierdzie, przynosząc pokój serca.

Sekret skuteczności ślubów tkwi w bezinteresowności. Osoba, która się ich podejmuje nie pozna za życia ani objętego modlitwą dziecka, ani jego rodziców. Ludzie w ten sposób odpowiadają na potrzeby Pana Boga, Maryi i całego świata

Zobowiązanie to obejmuje okres dziewięciu miesięcy. Polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej – radosnej, bolesnej lub chwalebnej (Ojcze nasz i 10 Zdrowaś Maryjo) oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitw można też dołączyć dowolnie wybrane postanowienia (np. częsta spowiedź i Komunia święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego), nie jest to jednak obowiązkowe. Duchowej Adopcji może podjąć się każdy. Wskazane jest, aby przyrzeczenia były przeprowadzane uroczyście, chociaż można je złożyć także prywatnie.


Dziękujemy Bogu za wszystkich, którzy troszczą się o godność każdej osoby i głoszą Ewangelię życia.