Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego, przyjęta w Strasburgu we wtorek 23 kwietnia 2024 r. po południu zdecydowaną większością głosów (563 przeciwko 7), określa międzynarodowe macierzyństwo zastępcze (surogację) mianem handlu ludźmi i zakazuje tej praktyki.

To wielki krok na drodze powstrzymania tej praktyki w całej UE.

Wprowadzenie dyrektywy jest w dużej mierze zasługą francuskiego eurodeputowanego François-Xaviera Bellamy’ego. Przez dwa lata pracował nad uwzględnieniem macierzyństwa zastępczego w ramach nowej dyrektywy przeciwko handlowi ludźmi. Pierwotnie macierzyństwo zastępcze nie było częścią tekstu, podobnie jak przymusowe małżeństwa.

Teraz, gdy dyrektywa stała się faktem, wyraża wielką satysfakcję: - To historyczny moment dla UE. To europejskie prawo, które państwa członkowskie muszą wdrożyć.

Wydana w tym miesiącu przez Dykasterię Nauki Wiary deklaracja Dignitas infinita poświęca trzy punkty problemowi macierzyństwa zastępczego, uznając je za poważne naruszenie godności człowieka:

Kościół sprzeciwia się praktykom macierzyństwa zastępczego, w wyniku których dziecko, niezmiernie wartościowe, staje się jedynie przedmiotem (...) Uzasadnione pragnienie posiadania potomstwa nie może zostać przekształcone w prawo do dziecka, nieszanujące godności samego dziecka jako biorcy darmowego daru życia (DI 48-49)

Według europosła Xaviera Bellamy’ego, macierzyństwo zastępcze jest sprzeczne z ludzką godnością. Dzieci nie powinny być przedmiotem umowy, ponieważ jest to handel ludźmi. Musimy chronić najsłabszych.

Obecna sytuacja prawna dotycząca macierzyństwa zastępczego w państwach członkowskich jest zróżnicowana. Niektóre państwa zakazały tej praktyki, inne ją umożliwiły. Bellamy: Nawet jeśli państwa wprowadziły zakaz, mają do czynienia z dziećmi zastępczymi z innych krajów. To powinno zostać teraz całkowicie zabronione.

Bellamy zaprosił do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Olivię Maurel. Ona sama urodziła się w wyniku macierzyństwa zastępczego i obecnie jest jedną z najgorętszych przeciwniczek tej procedury. Jest rzeczniczką tzw. Deklaracji z Casablanki z 2023 roku, zakazującej surogacji. W grudniu zeszłego roku spotkała się z papieżem Franciszkiem.

Także ona wyraziła swoje wielkie zadowolenie z wyników głosowania w PE. Przypomniała historię swego życia: urodziła się w Kentucky w USA w 1991 roku i wkrótce potem została przetransportowana do swoich biologicznych rodziców we Francji. Najnowszym epizodem w jej historii jest pierwsze spotkanie z jej bratem, które miało miejsce kilka tygodni temu.

Macierzyństwo zastępcze miało wpływ również na niego. Wiedział, że moja matka [zastępcza] nosi w sobie dziecko, tymczasem wróciła do domu bez niego. To wzbudziło w nim wątpliwości co do tego, co stanie się z nim samym.

- Macierzyństwo zastępcze redukuje dziecko do produktu – mówi Maurel. Staje się materiałem. Ja też miałam swoją cenę. Byłam częścią kontraktu.

Wspomóż obronę życia

Podstawą tego zjawiska nie jest miłość czy uczucie, ale rzeczy materialne. Nigdy nie widziałam bogatej kobiety, która nosiłaby w sobie dziecko biednej kobiety. Macierzyństwo zastępcze to ciąża dla pieniędzy. Skala zjawiska w całym świecie jest przerażająca. Jak podaje Maurel, obecnie obroty w tym biznesie na całym świecie wynoszą 14 miliardów dolarów.

Macierzyństwo zastępcze ma wiele twarzy i o wielu społeczeństwa nie chciałyby słyszeć. Obok matek, które nie mogą doczekać się potomstwa procedurą tą bardzo zainteresowane są pary homoseksualne, które z natury same nie mogą począć dzieci, a także samotni mężczyźni. O jednym z bardziej drastycznych przypadków pisaliśmy wczoraj: para pedofilów zamówiła sobie dziecko, aby później wykorzystywać je seksualnie.

Choć media nieraz opowiadają piękne historie o dzieciach z macierzyństwa zastępczego i ich szczęśliwych rodziców, Maurel zwraca uwagę, że tego rodzaju opowieści nie usprawiedliwiają niecnego procederu: Niektórzy niewolnicy też byli szczęśliwi. Ale to nie czyni niewolnictwa etycznym.

Podczas debaty plenarnej holenderski eurodeputowany Bert-Jan Ruissen wezwał do całkowitego zakazu macierzyństwa zastępczego, a nie tylko surogacji międzynarodowej. Odbieranie dziecka matce po urodzeniu jest bardzo wątpliwe z etycznego punktu widzenia.

 

Źródło: Opoka News – 24 kwietnia 2024 r.