Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

       Nie tylko narkotyki czy alkohol, ale także Internet, gry wideo, media społecznościowe, pornografia – to uzależnienia XXI wieku, które zagrażają dorosłym, ale też dzieciom i młodzieży. Osobom z tymi problemami pomagają psychoterapeuci uzależnień, których będzie kształcił Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Uczelnia jest jednym z trzech podmiotów w Polsce i jedyną uczelnią wyższą, która uzyskała akredytację Ministra Zdrowia do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień. Nabór rusza 30 kwietnia, kończy się 31 maja. Zajęcia rozpoczynają się w październiku.

Psychoterapeuta uzależnień to profesjonalista, który ma pomóc osobie uzależnionej jak radzić sobie z emocjami i problemami, a także przywrócić jej właściwą hierarchię wartości. W razie potrzeby kieruje do dalszego leczenia. Uczestnicy szkolenia specjalizacyjnego przygotowanego przez KUL zapoznają się z wiedzą z zakresu podstaw psychoterapii uzależnień, psychologii klinicznej, nauk medycznych, nauk społecznych i neuronauki. Nabędą również praktyczne umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w leczeniu osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, a także pomocy psychologicznej dla członków rodzin osób uzależnionych.

– Specjalizacja psychoterapia uzależnień, którą proponuje nasza uczelnia, po otrzymaniu rekomendacji z Ministerstwa Zdrowia, jest ukoronowaniem kilku dekad pracy naszych naukowców, szczególnie Instytutu Psychologii Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej. Mamy bardzo dobrych specjalistów, a nasz uniwersytet jest jednym z niewielu, który podejmuje się tej aktywności – mówi rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Wspomóż obronę życia

Koordynatorką przedsięwzięcia jest dr prof. Iwona Niewiadomska, która w Instytucie Psychologii KUL kieruje pracami Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej. Jest też konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychoterapii uzależnień. – Potrzebujemy specjalistów do pomocy osobom już uzależnionym, ale także musimy przygotować się na ewentualną pandemię uzależnień, głównie związanych z tym, jak korzystamy z Internetu, gier hazardu. Być może problemem będzie uzależnienie od nielegalnych substancji psychoaktywnych, tak jak w USA czy Europie Zachodniej – mówi prof. Iwona Niewiadomska.

Nowe uzależnienia, choćby takie jak od Internetu i urządzeń z ekranami, mogą stać się poważnym wyzwaniem dla społeczeństwa. Mieszkańcy krajów Europy Zachodniej codziennie korzystają z telefonów, tabletów czy laptopów, przez około 6 godzin dziennie. „Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online” – alarmują badacze NASK. Z badania „Nastolatki 3.0.” wynika, że młodzi korzystają z internetu średnio 5 godzin i 36 minut w dni powszednie. W weekendy to aż 6 godzin i 16 minut. I z roku na rok ten czas się wydłuża. Nie wykluczone, że gros przyszłych pacjentów będą to osoby uzależnione właśnie od Internetu. I to im właśnie pomagać będą absolwenci kursu oferowanego przez KUL.

Szkolenie specjalizacyjne potrwa 4 lata – obejmuje 1728 godzin szkolenia specjalizacyjnego zorganizowanego przez akredytowaną jednostkę szkolącą, w tym 1008 godzin kursów specjalizacyjnych i 720 godzin staży kierunkowych oraz staż podstawowy wynoszący 5056 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji.

Standardy Ministra Zdrowia wskazują, że program specjalistycznego szkolenia w dziedzinie psychoterapii uzależnień jest dedykowany dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny uzyskany w zakresie: pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogii specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie lub na kierunku lekarskim.

Nabór rozpoczyna się 30 kwietnia i potrwa do 31 maja.

[Za:eKai.pl, Unsplash/@stefanopollio]