Już postanowiono– holenderscy lekarze w dniu 28 maja mają dokonac eutanazji 28-letniej Holenderki tylko z tego powodu, że jako osoba autystyczna cierpi na depresję.
Zoraya ter Beek, która ma zostać uśmiercona przez lekarzy, to 28-letnia kobieta, która fizycznie jest całkowicie zdrowa, ma jednak poważne problemy psychiczne: depresję związaną z autyzmem.
Zoraya ter Beek mieszka w małym holenderskim miasteczku niedaleko granicy z Niemcami. Niegdyś marzyła, aby zostać lekarzem psychiatrą, ale nie była w stanie ukończyć szkoły i dostać się na studia. Twierdzi, że cierpi na depresję powiązaną z autyzmem oraz że orzeczono u niej typ osobowości borderline. Oświadcza, że jest zmęczona życiem – chociaż mówi, że się zakochała w 40-letnim programiście IT i mieszka w ładnym domu razem z dwoma kotami.
Zoraya mówi, że jej psycholog stwierdził, iż lekarze próbowali już wszystkiego, aby wyleczyć ją z depresji i podkreślił, że nic więcej nie można dla ciebie zrobić. Nigdy nie będzie lepiej! Wtedy, jak twierdzi, zdecydowała się umrzeć. – Zawsze mówiłam jasno, że jeśli nie będzie lepiej, już dłużej nie mogę tego znosić.
Ter Beek nie miała żadnego kontaktu z wiarą chrześcijańską, dzięki której mogłaby znaleźć nadzieję, której tak bardzo potrzebuje. – Trochę się boję śmierci, ponieważ jest to ostateczna niewiadoma – powiedziała. – Tak naprawdę nie wiemy, co będzie dalej, a może nie ma nic? I to właśnie jest najbardziej przerażające.
Niestety, jej przypadek nie jest wyjątkowy. Niedawno opublikowano raport za 2023 rok na temat praktyki eutanazji w Holandii. Wykazuje on 20% wzrost liczby zgonów spowodowanych eutanazją z powodu chorób psychicznych.
Czołowa irlandzka psycholog Maria Maynes 9 kwietnia 2024 r. opublikowała w RIPT wywiad na temat eutanazji, na takich osobach jak Ter Beek, z prof. Patricią Casey, konsultantką psychiatrii osób dorosłych w odniesieniu do debaty na temat legalizacji eutanazji w Irlandii.
Maynes raportuje niedawne przypadki, legalnej eutanazji, jakie miały miejsce na całym świecie, a dotyczyły fizycznie zdrowych młodych ludzi. Twierdzi, że są one dowodem dla irlandzkich prawodawcom, że stosowanie medycznie wspomaganego samobójstwa jest równią pochyłą ze względu na stałą eskalację dopuszczalnych przyczyn. Szczególne zaniepokojenie powinien budzić fakt, że eutanazja jest coraz częściej stosowana właśnie wobec osób z autyzmem.
Opisała także przypadek z ubiegłego miesiąca z Kanady, gdy dokonano tzw. medycznie wspomaganej śmierci MAiD wobec anonimowej 27-letniej kobiety, która również cierpiała na autyzm i zdecydowała, że nie chce dalej żyć. Ojciec tej kobiety próbował interweniować na drodze postępowania sądowego, argumentując, że nie miała ona możliwości wyrażenia zgody, prawidłowej z punktu widzenia prawa, ale przegrał sprawę i jego interwencja zakończyła się niepowodzeniem.
Odnotowano także podobne przypadki w Belgii w związku z zespołem Aspergera, obecnie zaliczanego do spektrum autyzmu, chociaż jest powiązany z wyższym poziom posługiwania się mową i ogólnie wyższym poziomem funkcji poznawczych, jak również brakiem ogólnego opóźnienia rozwojowego. Jest uznawany za jedną z najczęstszych chorób, z powodu których Belgowie występują o zezwolenie na eutanazję ze względu na zdrowie psychiczne, obok zaburzeń osobowości i depresji.
Prof. Casey twierdzi: - Uderzyło mnie zdjęcie 28-letniej Zorayi ter Beek z Holandii, którą surrealistycznie przedstawiono w ramionach swojego chłopaka, ogłaszając, że 28 maja umrze. To zdjęcie ukrywa nihilizm stojący za jej decyzją i w przyszłości może zostać wykorzystane do promowania medycznie wspomaganego umierania jako uspokajającej odpowiedzi na wszelkie problemy.
Profesor Casey porównuje tę kwestię do romantyzowania samobójstwa.
Źródło: Life News , opracowanie własne – 17 maja 2024 r.