Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Konferencję zorganizowała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centrum Katolickiej Nauki Społecznej UKSW i Społecznym Komitetem Upamiętnienia rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci bł. Ks. Jerzego.

Moderatorami paneli byli Krzysztof Ziemiec, Milena Kindziuk i Grzegorz Górny.

Uczestnicy konferencji przypomnieli, że podczas II Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, który obradował w Gdańsku od 19 do 25 kwietnia 1990 r., przyjęto uchwałę, będącą zobowiązaniem do podjęcia działań w obronie życia. Uchwałę przyjęto jako wotum w hołdzie zamordowanemu ks. Jerzemu Popiełuszce.

Ks. Jerzy Popiełuszko jest patronem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, co zostało przyjęte jednogłośną uchwałą zjazdu delegatów po jego beatyfikacji – na wniosek ówczesnego wiceprezesa Antoniego Zięby.

Bł. ks. Jerzy swoją postawę budował na chrześcijańskiej zasadzie Dobrem zwyciężaj zło. Jego działania zawsze były pozytywne pomimo olbrzymich ataków i prześladowań.

Przywołano opinię ks. Stanisława Małkowskiego, który zwrócił uwagę, że ks. Popiełuszko wobec słabości ludzkiej unikał ostrych sformułować. Szukał dobra i zrozumienia. Działał w konkretnych, małych sprawach. Według przytoczonego również świadectwa skarbnika „Solidarności” regionu Mazowsze ks. Popiełuszko organizował mieszkania dla młodych matek, które znalazły się bez dachu nad głową. Znajdował lokale i podejmował konkretne prace – szorował podłogę, czyścił łazienkę, tak, aby w danym miejscu można było zamieszkać.

Uczestnicy konferencji przypomnieli, że postawa ks. Jerzego Popiełuszki stała się inspiracją dla działań podejmowanych przez obrońców życia w Polsce, również w zakresie zmiany prawa.

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ, który mówił nt. siły bezsilnych w kwestii obrony życia, zwrócił uwagę na znaczenie takich właśnie małych spraw. Podkreślił, że poziom zakłamania, z którym mamy obecnie do czynienia, jest być może większy niż w czasach ks. Popiełuszki, gdy zło starało się przynajmniej zachowywać pozory racjonalności. – Dzisiaj aborcja przedstawiana jest jako dobro, jako prawo człowieka, wpisywana jest nawet do Konstytucji, jak we Francji – mówił.

Wyjaśniał, że paradoks siły bezsilnych wiąże się z zachętą, aby wobec siły przeciwnika nie popadać w zniechęcenie, ale robić swoje. Tworzyć choćby małe wyspy wartości, które będzie można przekazać kolejnym pokoleniom. – Ostatnie słowo należy do Baranka. Taką nadzieję głosił ks. Popiełuszko – mówił ks. Kowalczyk.

Wspomóż obronę życia

Postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki przywołał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników konferencji, a odczytanym przez szefową kancelarii Prezydenta RP – Grażynę Ignaczak-Bandych. Prezydent podkreślił, że posługa kapelana Solidarności wymagała wyjątkowego hartu ducha i heroizmu, zaś jego homilie w beznadziei i mrokach stanu wojennego, podtrzymywały na duchu i dawały nadzieję na przetrwanie. Nazwał gorliwym i konsekwentnym dążenie ks. Jerzego do przemiany człowieka i świata w imię prawdy i dobra.

Konferencja Zło dobrem zwyciężaj. Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata odbyła się 10 czerwca w Belwederze. Podczas konferencji wykłady wygłosili m. in.: prof. Wojciech Roszkowski, prof. Grzegorz Kucharczyk, Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, dr Ewa Czaczkowska, prof. Anna Kozłowska, Paweł Kęska, red. Krzysztof Ziemiec oraz dr Milena Kindziuk.

Podczas wydarzenia Minister Ignaczak-Bandych w imieniu prezydenta Dudy wręczyła nadane odznaczenia państwowe – Złote Krzyże Zasługi – osobom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce. W spotkaniu uczestniczyli m.in. członkowie rodziny bł. ks. Popiełuszki oraz osoby zaangażowane w kultywowanie pamięci o nim.

 

Źródło; KAI, opracowanie własne – 11 czerwca 2924 r.