- Badanie porównawcze dotyczące przydatności klinicznej polskiego nieinwazyjnego testu do wczesnej diagnostyki endometriozy uzyskało pozytywną opinię Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – poinformowała Agencja Badań Medycznych.
W badaniu klinicznym naukowcy pod kierunkiem prof. Ewy Wender-Ożegowskiej ocenią jego skuteczność i czułość we wczesnym rozpoznawaniu endometriozy w porównaniu z metodą laparoskopową.
Specjaliści liczą, że pozytywne wyniki badania porównawczego otworzą drogę do refundacji testu, co może znacząco zwiększyć dostępność wczesnej diagnostyki endometriozy dla milionów Polek.
Endometrioza charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy. Komórki te są nadal aktywne wydzielniczo i reagując na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym powodują w organizmie przewlekłą reakcję zapalną.
Statystyki wskazują, że 6-10 proc. kobiet w wieku 15-49 lat może cierpieć na to schorzenie. W Polsce są to ok. 3 mln kobiet, a na świecie ok. 200 mln. Jednak nie wszystkie przypadki choroby są zdiagnozowane.
Endometrioza jest przyczyną silnych dolegliwości bólowych, które wyłączają kobiety z normalnego funkcjonowania i aktywności zawodowej. Odpowiada też za ok. 40 proc. przypadków niepłodności kobiecej, a wśród chorych na endometriozę aż 50 procent ma problemu płodnością.
[Za: rynekzdrowia.pl/oprac.JKB/PAP, zdj. Unsplash/louis-reed]
Wspomóż obronę życia, pomoc dla samotnych matek i rodzin w potrzebie:
Poprzez wysłanie za pośrenictwem Blik: 510-188-305
Nr rachunku:
05 1240 1242 1111 0000 1587 7356
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia, ul. Jaśkowa Dolina 47/1a, 80-286 Gdańsk
Wspomóż obronę życia |