Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy jako zespół, bo jest to efekt synergii współpracy wielu osób – mówi Jakub Bałtroszewicz wskazując na konferencje prasowe organizowane we współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną

, spotkania w Sejmie i rozmowy z parlamentarzystami, liczne inne spotkania, konferencje, obecność w mediach, marsze czy wysyłaną korespondencję przez zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, co przyczyniło się do odrzucenia projektu wprowadzającego aborcję na żądanie do 12. tygodnia życia dziecka.

Po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych do Sejmu trafiły cztery projekty zmian prawa w zakresie ochrony życia w Polsce. Mając to na uwadze zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia od kilku miesięcy podejmował różnorodne działania mające na celu przeciwdziałanie ich uchwaleniu oraz kształtowanie opinii społecznej w kierunku poszanowania ludzkiego życia.

Zarząd PFROŻ zorganizował wspólnie z Katolicką Agencją Informacyjną kilka konferencji prasowych, a przedstawiciele organizacji zrzeszonych w Federacji występowali także w innych wydarzeniach medialnych jako eksperci. Warto zwrócić uwagę na konferencje: W obronie konstytucyjnych praw do życia, macierzyństwa i rodziny, W trosce o ochronę zdrowia prokreacyjnego kobiet, Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

Zarząd wydał kilka oświadczeń i stanowisk, dotyczących aktualnie dyskutowanych kwestii dotyczących ochrony życia dziecka w okresie jego prenatalnego rozwoju, zamieszczanych na stronach internetowych i kanałach społecznościowych Federacji a także w wielu mediach (szczególnie katolickich). Zawierały one materiały informacyjne oraz ekspertyzy w obszarze ochrony życia. Dotyczyły one także wezwań do modlitwy w tej intencji oraz próśb kierowanych do zakonów żeńskich i męskich o modlitwę o poszanowanie ludzkiego życia.

Prezes PFROŻ skierował również do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej pytania dotyczące pomocy edukacyjnej uczennicom w ciąży, a apele o powstrzymanie zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne dotyczących tzw. antykoncepcji awaryjnej dla niepełnoletnich dziewcząt skierowano do Marszałka Sejmu, Marszałek Senatu i Rzecznika Praw Dziecka.

Przedstawiciele organizacji zrzeszonych w Federacji brali udział w wysłuchaniu publicznym, zorganizowanym przez Komisję Nadzwyczajną do spraw rozpatrzenia projektów dotyczących przerywania ciąży, a także współpracują z Parlamentarnym Zespołem Życia i Rodziny – ostatnio w zakresie przygotowania stanowiska w sprawie zmian w Kodeksie karnym w zakresie przerywania ciąży oraz hospicjów perinatalnych. Podmioty tworzące Federację organizowały i brały udział także w innych konferencjach i marszach dotyczących ochrony życia.

Wspomóż obronę życia

To wszystko składa się na sukces, jakim było odrzuceniu projektu depenalizującego aborcję, ale walka ciągle trwa – podkreśla prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia przypominając, że Lewica zapowiedziała, że będzie ponownie składać swój projekt nowelizacji Kodeksu karnego do Sejmu, a w Komisji Nadzwyczajnej są inne projekty dopuszczające aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży czy przywracający tzw. przesłankę eugeniczną usuniętą wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r.

Zatem jeszcze dużo pracy przed nami. Ale dzięki temu, że Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zrzesza kilkadziesiąt organizacji o różnych profilach działania i różnych możliwościach, działając wspólnie i podejmując wytężony wysiłek może osiągać synergię pozytywnych efektów. Z tego jestem bardzo dumny – dodaje Jakub Bałtroszewicz.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia działa od 1992 r.; zrzesza kilkadziesiąt organizacji chroniących życie oraz prorodzinnych. W 2012 roku za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską Parlamentu Europejskiego.

 

Źródło: PFROŻ – 21 lipca 2024 r.