Delegaci reprezentujący czterdzieści dwa kraje razem z kongresmenami USA spotkali się w Waszyngtonie, aby uczcić czwartą rocznicę międzynarodowej deklaracji pro-life – nazywanej Deklaracją Konsensusu Genewskiego – oraz powitać dwóch nowych sygnatariuszy.
Afrykańskie rządy Burundi i Czadu oficjalnie dołączyły do Deklaracji Genewskiej, międzynarodowego porozumienia, które mówi, że kraje mają prawo i obowiązek bronić rodziny i chronić życie w łonie matki. Te dwa kraje afrykańskie powiększyły łączną liczbę sygnatariuszy Deklaracji Konsensusu Genewskiego do trzydziestu dziewięciu. Porozumienie to zostało podpisane w ostatnich dniach prezydentury prezydenta Donalda Trumpa i od pierwszych chwil objęcia prezydentury przez Joe Bidena jest bezprecedensowo atakowane na forum międzynarodowym. Pomimo wycofania Stanów Zjednoczonych z Deklaracji Genewskiej oraz agresywnych wysiłków Administracji Bidena, aby nakłonić kraje do wycofania się z tego międzynarodowego układu, do porozumienia dołączyło kolejnych pięciu kolejnych akcjonariuszy.
– Burundi jest gotowe współpracować ze wszystkimi partnerami, aby zapewnić, że każda kobieta, każda rodzina otrzyma pomoc, aby służyła życiu. To spotkanie jest wezwaniem do działania— powiedziała Pierwsza Dama Angeline Ndayishimiye z Burundi podczas spotkania w Waszyngtonie.
Ambasador Kitoko Gâta w imieniu Czadu zadeklarował: - Jako nowi członkowie koalicji Deklaracji Konsensusu Genewskiego ponownie zobowiązujemy się do zapewnienia kobietom znaczących korzyści w zakresie zdrowia i rozwoju, podtrzymywania wartości każdego ludzkiego życia, ochrony rodziny jako podstawowej jednostki społeczeństwa i obrony suwerennych praw wszystkich narodów.
Deklaracja Konsensusu Genewskiego została ogłoszona w październiku 2020 roku przez Sekretarza Stanu USA Mike'a Pompeo i Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej Alexa Azara.
Cztery podstawowe zasady Konsensusu Genewskiego to promocja zdrowia prokreacyjnego kobiet, ochrona życia, ochrona rodziny i suwerenne prawo narodów do samostanowienia.
Deklaracja wyraźnie stwierdza, że nie ma międzynarodowego prawa do aborcji!
Początkowo udział w koalicji wyraziły trzydzieści dwa kraje.
Administracja prezydenta Bidena prowadzi kampanię przeciwko tej koalicji. Rozesłano listy do przedstawicieli krajów w siedzibie ONZ z prośbą o wycofanie się sygnatariuszy. Oficjalnie w Radzie Praw Człowieka ONZ poprosili Burkina Faso i Benin o wycofanie się. Przedstawiciele Bidena zwrócili się także do Gwatemali o wycofanie się wkrótce po wyborze nowego prezydenta.
Węgry przejęły rolę Sekretariatu koalicji, którą początkowo sprawowały Stany Zjednoczone. Roczne obchody Konsensusu Genewskiego są organizowane przez Instytut Zdrowia Kobiet, kierowany przez Valerie Huber, która była architektką tej deklaracji w Administracji Trumpa.
Huber przyznała, że sprzeciw, krytyka i próby podważenia koalicji są podobne. – W całej historii każdy wielki ruch na rzecz godności i wolności człowieka stawał w obliczu podobnych wyzwań. Razem możecie pokazać obserwującemu światu, że tam, gdzie rodziny się rozwijają, kobiety naprawdę rozkwitają, a życie jest cenione — powiedziała Huber. Nie zajmujecie się tylko dzisiejszymi wyzwaniami – podkreśliła – kładziecie podwaliny pod przyszłość, w której każdy naród może wytyczyć własny kurs, jednocześnie przestrzegając podstawowych praw człowieka.
Huber wręczyła nagrodę Pierwszej Damie Ugandy, Janet K. Museveni, za zaangażowanie jej kraju w Deklarację Konsensusu Genewskieg i niedawne zaangażowanie w holistyczny model programów zdrowotnych i edukacyjnych dla kobiet zwany Protego.
W wydarzeniu wzięło udział kilku liderów pro-life z Kongresu USA – senatorowie Jim Lankford, Steve Daines i Marco Rubio oraz deputowani Izby Reprezentantów: Robert Aderholt, Jim Banks, Warren Davidson, Andy Harris, Kevin Hern, Debbie Lesko, Gary Palmer i Bill Posey.
Więcej Informacji TUTAJ
Źródło: C-FAM, opracowanie własne – 12 września 2024 r.