Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

      Główny Urząd Statyczny poinformował, że Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, który może mieć charakter dłuższej tendencji. W opracowaniu Urząd wskazuje, że podstawy do sformułowania takiej tezy dają trendy w zakresie czynników kształtujących zmiany liczby i struktury ludności Polski, czyli urodzeń, umieralności, trwania życia, zawierania i rozpadu małżeństw oraz migracji.

Według GUS stan depresji urodzeniowej trwa już prawie 30 lat – od 1990 r. wielkość współczynnika dzietności kształtuje się poniżej dwóch, czyli nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń.

Dr Bogdan Więckiewicz, socjolog, podkreśla, że sytuacja jest bardzo trudna, a jej źródeł upatruje przede wszystkim w kulturze, która nie promuje rodziny.

– Jeżeli chodzi o kryzys demograficzny, to on najczęściej nie jest związany – jak się powszechnie sądzi – ze złą sytuacją materialną, mimo że wcześniej był to główny czynnik tego, iż rodziny nie decydowały się na posiadanie dzieci. Dzisiaj okazuje się, że większe znaczenie ma czynnik kulturowy, a więc promocja rodziny lub jej brak, promocja zachowań pronatalistycznych lub antynatalistycznych. Dzisiaj mamy do czynienia w Polsce z kulturą antyrodzinną, która promuje tzw. alternatywne formy życia małżeńsko-rodzinnego, natomiast rodzina podlega krytyce. Stąd tendencja, by nie tworzyć związków formalnych, co także nie sprzyja decyzji o posiadaniu dziecka zauważa dr Bogdan Więckiewicz.

GUS prognozuje, że w konsekwencji kryzysu demograficznego do 2060 r. liczba ludności Polski spadnie o 6 mln 700 tys. osób wobec 2023 roku.

Wspomóż obronę życia

Natomiast inaczej kształtują się urodzenia przez cudzoziemki. Rośnie stale liczba urodeń dzieci przez cudzoziemki w Polsce - podaje GUS. Na przestrzeni ostatnich latodnotowywany jest stały wzrost liczby urodzeń przez cudzoziemki, które osiedlają się w Polsce na stałe i tutaj decydują się na urodzenie dziecka. Liczba urodzeń przez matki bez oywatelstwa polskiego na stałe miszkających w Polsce wzrosła ponad dziesięciokrotnie - podał GUS.

W 2023 roku liczba urodzeń przez cudzoziemkiw RP stanowiła 6,1 proc. wszystkich urodzeń żywych . W 2022 r. 2,1 proc. Spośród matek z obywatelstwem niepolskim w 2023 r.najwięcej było Ukrainek, Białorusinek oraz Rosjanek.

Z krajów azjatyckich najczęściej rodziły mieszkające tu obywatelki Wietnamu, Indii, Gruzji i Filipn.

[PAP Biznes, radiomaryja.pl, GUS]