Ile nas wszystkich będzie kosztować likwidacja „Wychowania do życia w rodzinie” oraz ile zapłacimy za nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna” – pytają polscy obrońcy życia w złożonym wczoraj, a udostępnionym KAI, wniosku do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Na podstawie art. 61 Konstytucji RP oraz ustawy z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. nr 112 poz. 1198 z późn. zm.) w związku z projektem Ministerstwa Edukacji Narodowej przewidującym likwidację przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” i wprowadzeniem w jego miejsce nowego przedmiotu „Edukacja zdrowotna”, wnoszę o udostępnienie następujących informacji:
- Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, jaki jest koszt zatrudnienia dodatkowych nauczycieli do realizacji obowiązkowego przedmiotu „Edukacja zdrowotna” w latach 2025-2026? Jeżeli tak, to proszę o udostępnienie konkretnych danych.
- Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, ilu nauczycieli „Wychowania do życia w rodzinie” straci pracę w związku z ewentualnym wygaszaniem tego przedmiotu oraz jakie koszty będą z tym związane? Jeżeli tak, proszę o podanie szacunków lub dokładnych liczb.
- Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, jaki jest planowany koszt wykształcenia nauczycieli do realizacji przedmiotu „Edukacja zdrowotna” w latach 2025-2026? Jeżeli tak, proszę
o udostępnienie tej informacji. - Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, jaki jest koszt przygotowania podstaw programowych do przedmiotu „Edukacja zdrowotna”? Jeżeli tak, proszę o udostępnienie tej informacji.
- Czy Ministerstwo obliczyło lub oszacowało, jaki jest koszt przygotowania materiałów, w tym podręczników do realizacji przedmiotu „Edukacja zdrowotna”? Jeżeli tak, proszę o udostępnienie tej informacji.
- Czy materiały edukacyjne, w tym podręczniki do realizacji przedmiotu „Edukacja zdrowotna”, będą udostępniane nieodpłatnie, czy też będą dystrybuowane przez wydawnictwa edukacyjne na zasadach komercyjnych?
- Czy Ministerstwo Edukacji planuje udostępnienie środków finansowych dla gmin, jako organów założycielskich szkół publicznych lub organów założycielskich szkól niepublicznych, w związku
z rozpoczęciem realizacji przedmiotu „Edukacja zdrowotna? Jeżeli tak, to w jakiej formie?
Proszę o udostępnienie przedmiotowej informacji w formie elektronicznej na wskazany przeze mnie następujący adres: Sekretariat Federacja Życia e- mail:
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zrzeszającej 38 organizacji prorodzinnych
Jakub Bałtroszewicz – prezes
Źródło: PFROŻ/ KAI – 10 grudnia 2024 r.