„Nie ma stópki tak małej, by nie mogła zostawić śladu”
„Kiedy rodzice tracą upragnione dziecko, jakie mama nosi pod sercem, musimy być z nimi” – podkreślił ks. Arkadiusz Muzolf, diecezjalny duszpasterz rodzin z Bydgoszczy.
Inicjatywa dedykowana jest szczególnie tym dzieciom, jakie urodziły się martwe wskutek poronienia, a których płeć nie jest znana z powodu wczesnego etapu rozwoju płodowego. Dla rodziców stanowi to istotną przeszkodę w rejestracji dziecka, które zmarło przed urodzeniem, w Urzędzie Stanu Cywilnego– powiedział Szymon Grzybowski, jeden z inicjatorów wydarzenia.
Doświadczyliśmy wraz z żoną różnych opinii na temat poronienia, jednak z perspektywy czasu mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że pochowanie dziecka w konkretnym miejscu, tu na ziemi, daje pokój w duszy i umyśle – mówił ojciec utraconego dziecka.
Zgodnie z polskim prawem, każdy człowiek, w tym także dziecko zmarłe przed narodzinami, ma prawo do godnego pochówku. Jeśli rodzina (z jakichkolwiek przyczyn) nie zdecyduje się na odebranie jego ciała ze szpitala, obowiązek pochówku dziecka spoczywa na gminie.
Pogrzeb odbył się 11 lutego 2025 roku na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy. Poprzedzony Mszą św. w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Kaplicznej.
[Za: opoka.org.pl], diecezja.bydgoszcz.pl, zdj. Unsplash/janko-ferlic]
Wspomóż obronę życia |
![]() |