Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life
Naukowcy wytworzyli "sztuczne embriony". Po raz pierwszy na świecie. Eksperymenty prowadzono z wykorzystaniem embrionalnych komórek macierzystych pobranych z zarodków myszy. W perspektywie – ludzkie „sztuczne embriony”. Zespół naukowców z Uniwersytetu Cambridge (Wielka Brytania) za pomocą dwóch typów komórek macierzystych i trójwymiarowego rusztowania, wytworzył biostrukturę podobną do naturalnego embrionu myszy.
 
Eksperyment powtarzano wielokrotnie, ponieważ pierwsze próby nie powiodły się. Wczesny rozwój zarodka wymagał obecności różnych komórek pozostających ze sobą w ścisłej interakcji.
 
Członkowie zespołu doświadczalnego wyrazili przekonanie, że ich kontrowersyjny sukces przyczyni się do „poprawy leczenia bezpłodności”. Chodzi przede wszystkim o poprawę skuteczności sztucznego zapłodnienia. Eksperyment otwiera bowiem drogę do – jak to określono – użytecznego wglądu we wczesne stadia rozwoju embrionu.
 
Wkrótce po zapłodnieniu powstały organizm zaczyna się dzielić, rozpoczynając embrionalny okres swojego życia. W ciągu tygodnia embrion przechodzi kolejne stadia rozwoju, w czasie których powstają komórki określane jako embrionalne komórki macierzyste. Mają one jednocześnie dwie zdolności: możliwość nieograniczonej liczby podziałów oraz możliwość różnicowania się w komórki innych typów. Komórki macierzyste formują strukturę zwaną blastocystą. Na tym etapie dochodzi do bezpośredniego kontaktu ze śluzówką macicy i następuje proces implantacji.

Zespół z Cambridge wytworzył sztuczny embrion za pomocą embrionalnych komórek macierzystych oraz komórek trofoblastu, które biorą udział w powstawaniu łożyska. Eksperyment został opisany w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Science”.

Kierująca zespołem badawczym embriolog - prof. Magdalena Żernicka-Goetz - powiedziała: „Wiedzieliśmy, że interakcje między różnymi typami komórek macierzystych są niezwykle ważne dla rozwoju embrionu, ale nasze doświadczenia pokazały, że jest to prawdziwe partnerstwo - komórki te naprawdę kierują jedne drugimi”.

Naukowcy przyznali, że mało prawdopodobne jest, aby ich sztuczny embrion rozwinął się w zdrowy płód. Do tego potrzebne są komórki macierzyste, które utworzą pęcherzyk żółtkowy. Jego zawartość jest materiałem budulcowym i odżywczym rozwijającego się embrionu.

Naukowcy zyskali już doświadczenie w wytwarzaniu i hodowli sztucznego embrionu myszy. Teraz chcą zastosować tę samą technikę do wytworzenia ludzkiego embrionu.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health (Matthew Hill) – 03.03.2017 r.]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Ekem) - przeniesiono z en.wikipedia, domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3447851