„Podróż plemników jest nadzwyczaj niebezpieczna” - mówi dr Hermes Gadelha, autor badania. "Za każdym razem, gdy ktoś mówi mi, że ma dziecko, przychodzi mi do głowy myśl, że to jeden z największych cudów na świecie. Jednak większość rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy” – śmieje się dr Gadelha, wykładowca matematyki stosowanej na Uniwersytecie w York.
Zespół kierowany przez dr Gadelha badał przepływ płynu wokół poszczególnych plemników, próbując zrozumieć sposób poruszania się komórek. Okazało się, że "prosta formuła matematyczna" pozwala opisać rytm poruszającego się plemnika. Ten specyficzny, równy rytm niejako popycha komórkę do przodu. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Physical Review Letters”.
Prof. Allan Pacey, androlog z Uniwersytetu w Sheffield, twierdzi, że dobra jakość męskiego nasienia to jednak coś więcej niż tylko dobre umiejętności pływackie plemników. Dodatkowo należy rozpatrywać liczbę gamet, ich zdolność do dostania się w odpowiednie miejsce i to w odpowiednim czasie oraz jakość DNA obecnego w główce plemnika.
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health (Philippa Roxby) – 20.03.2017 r.]
Materiał źródłowy:
K. Ishimoto, H.A.B. Gadelha, E. Gaffney i in., “Coarse-graining the fluid flow around a human sperm”, w: “Physical Review Letters” - 16.02.2017 r.
Zdjęcie: Wikipedia (Sérgio Valle Duarte - praca własna - CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51456217