W odniesieniu do procesu przygotowania do małżeństwa bp Jan Wątroba - przewodniczący Rady ds. Rodziny - przypomniał, że przygotowań do sakramentu małżeństwa nie można sprowadzać do jednego weekendowego spotkania. Szczegółowe wskazania na ten temat będą jednym z wątków pierwszego rozdziału dokumentu.
Rozdział drugi będzie dotyczył towarzyszenia młodym małżeństwom, zwłaszcza w pierwszych latach po ślubie, na co zwrócił uwagę papież Franciszek w adhortacji "Amoris laetitia".
"Wielką rolę mają tu do odegrania małżeństwa nieco starsze stażem, bo mogłyby one pomóc zawłaszcza w momentach kryzysowych, ale także prewencyjnie" - ocenił bp Wątroba. Wyraził nadzieję, że pary takie uda się mocniej włączyć w duszpasterstwo małżeństw.
Trzeci rozdział dotyczyć będzie związków określanych jako nieregularne. "Chodzi tu także o osoby porzucone" – doprecyzował bp Wątroba. Ujawnił, że ta właśnie grupa zostanie w dokumencie wyróżniona w sposób specjalny. Chodzi o osoby, które zostały pozostawione przez współmałżonka bez swojej winy. Bp Watroba przyznał, że niektórzy mogą odnieść wrażenie, iż Kościół zapomina o tych, którzy zostali porzuceni, skrzywdzeni i są osamotnieni. Trzeba więc uwzględnić różne sytuacje, gdy chodzi o związki niesakramentalne, także różną odpowiedzialność poszczególnych osób.
Najwięcej miejsca w tym rozdziale poświęcone zostanie działaniu, które Franciszek określa jako "towarzyszenie, rozeznawanie, włączanie". Jak wyjaśnił bp Wątroba, praktyka duszpasterska Kościoła musi być w tym punkcie przeorganizowana, aby wobec takich osób objawić miłość i troskę właśnie poprzez towarzyszenie im w trudnych sytuacjach, rozeznawanie aktualnej sytuacji i jej przyczyn oraz wskazywanie dróg wyjścia.
Biskup podkreślił, że odnośnie do możliwości przyjmowania Komunii św. przez takie osoby, w doktrynie Kościoła nic się nie zmieniło. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej.
Natomiast „rozeznawanie” może pomóc w upewnieniu się czy pierwszy związek sakramentalny był zawarty ważnie, czy też w momencie jego zawierania zaistniała poważna przeszkoda, sprawiająca, że od początku tamten pierwszy związek nie zaistniał jako sakrament.
Obecnie trwają prace nad ostateczną redakcją dokumentu. Jest on konsultowany w gronie teologów i moralistów. W połowie maja projekt dokumentu będzie dyskutowany na ogólnopolskim spotkaniu diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego. Następnie otrzymają go biskupi, którzy przedyskutują jego treść na czerwcowym zebraniu plenarnym KEP w Zakopanem.
Dokument będzie liczył kilkadziesiąt stron, a więc znacznie mniej niż wydane w 2003 r. Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, które zresztą nie traci nic ze swej aktualności. "Novum, które musi wybrzmieć w Wytycznych dotyczy praktyki, a nie doktryny" – stwierdził przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.