Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life
Tuż przed Dniem Dziecka weszły w życie nowe regulacje w sprawie egzekwowania alimentów. Nie dostaje ich ok. 1 mln dzieci. W Krajowym Rejestrze Długów zarejestrowanych jest 185,5 tys. dłużników alimentacyjnych, a komornicy prowadzą rocznie blisko 650 tys. spraw o świadczenia względem dzieci. W marcu br. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego, która ma pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu zasądzonych należności.
 
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował, że skuteczność egzekucji komorniczych w Polsce wynosi 20 proc. Tylko 29 proc. osób odbywa karę za uchylanie się od obowiązku płacenia tych zobowiązań. Zaległości alimentacyjne wynoszą 11 mld złotych.
 
Zgodnie z nowelizacją, osobie, której łączna wysokość zaległości alimentacyjnych wyniesie "równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych" - najczęściej miesięcznych, będzie grozić do roku pozbawienia wolności.
 
Właśnie takie "obiektywne kryterium" określania zaległości alimentacyjnych zwiększy skuteczność prawa. Dotychczasowy przepis mówiący o "uporczywym uchylaniu się" od alimentacyjnego obowiązku, stwarzał trudności interpretacyjne i utrudnia karanie.

Po zmianie dłużnicy alimentacyjni będą mieli możliwość uniknięcia kary, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości. Nie będzie podlegał karze sprawca uchylający się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego, jeśli "nie później niż przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty".
 
Tzw. alimenciarze będą odbywali karę w systemie dozoru elektronicznego (SDE). Forma „z elektroniczną bransoletą” pozwala na nieuchronne ukaranie skazanego i daje możliwość spłacenia długu wobec dzieci. Skazany z wyrokiem, zamiast trafić do więzienia, pozostanie w miejscu zamieszkania. Sąd ustali dla niego harmonogram dnia, uwzględniając pracę (godzinowo i zmianowo), obowiązki rodzinne (np. odbieranie dzieci ze szkoły) itd.
 
Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że sankcja karna nie będzie dotyczyła sytuacji, w których obiektywnie i ponad wszelką wątpliwość, rodzic nie jest w stanie spełnić obowiązku alimentacyjnego. W takich przypadkach dzieci otrzymają świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 31.05.2017 r.; także „Rzeczpospolita” – 30.05.2017 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (stormwire) - FP