Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Dwoma obywatelskimi projektami zawierającymi propozycje zmiany warunków dopuszczalności aborcji zajmie się Sejm na rozpoczynającym się dzisiaj (wtorek) 55. posiedzeniu. Jeden z projektów zaostrza, a drugi liberalizuje obowiązujące przepisy. Zgodnie z opublikowanym harmonogramem obrad, o losie obu projektów posłowie mogą zdecydować w środę, w bloku głosowań zaplanowanym na godz. 22.

Posłowie zaczną od projektu liberalizującego prawo aborcyjne przygotowanego przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017". Jego założenia przedstawi w Sejmie pełnomocniczka komitetu Barbara Nowacka.

Projekt zakłada m.in. prawo do przerywania ciąży na życzenie do końca 12. tygodnia życia płodowego dziecka, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, darmową i łatwo dostępną antykoncepcję oraz przywrócenie dostępności tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Projekt reguluje również stosowanie klauzuli sumienia przez ginekologów.

Następnie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zaostrzającego warunku dopuszczalności aborcji. Projekt przygotował komitet #ZatrzymajAborcję. Autorzy proponowanych zmian chcą wykreślenia z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na podejrzenie ciężkich wad lub choroby płodu. Założenia projektu omówi przedstawicielka Komitetu, Kaja Godek.

Poparcie dla tego projektu wyrazili m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Z kolei prezydent Andrzej Duda w jednym z wywiadów zapowiedział: "Podpiszę ustawę zakazująca aborcji eugenicznej, przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa".

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonać tylko wtedy, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (zgwałcenie, kazirodztwo).

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 08.01.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (za: ceejayoz - http://www.flickr.com/photos/ceejayoz/3579010939/ ) - CC BY 2.0; https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8039784