Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

W Wielkiej Brytanii brakuje położnych! Niedobór narastał sukcesywnie w ciągu kilkunastu lat, ale nikt się tym nie przejmował. Z wyjątkiem kobiet w wieku rozrodczym, pozbawionych właściwej opieki w ciąży, przy porodzie i w czasie połogu.

Tymczasem po opublikowaniu raportu autorstwa badaczy z Institute for Health Metrics and Evaluation i Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle okazało się, że Wielka Brytania ma najgorszy w Europie Zachodniej wskaźnik umieralności dzieci w grupie noworodków od narodzin do 6. doby po urodzeniu i niemowląt pomiędzy 29 a 364 dniem życia dziecka.

W eksperckich komentarzach wskazano na konieczność dużo lepszego rozpoznawania komplikacji ciążowych i ryzyka przedwczesnego porodu, co ściśle wiąże się z odpowiednią opieką nad matką i dzieckiem od chwili poczęcia. W związku z tym podkreślono potrzebę zwiększenia zatrudnienia w sektorach związanych z opieką położniczą oraz neonatologiczną.

Dopiero po trzech latach od ukazania się raportu, brytyjski rząd ogłosił program zwiększenia liczby etatów dla położnych, podwyżkę wynagrodzenia oraz rozwój specjalistycznego szkolnictwa. Decydenci oczekują "największego w historii" wzrostu liczby położnych i personelu położniczego w ramach NHS, czyli systemu opieki zdrowotnej finansowanego ze środków publicznych.

Minister zdrowia Jeremy Hunt obiecał przyszłym matkom, że od 2021 r. zaczną funkcjonować takie rozwiązania, dzięki którym kobieta będzie prowadzona przez tę samą położną przez całą ciążę, poród i połóg. Taka "ciągłość opieki" może potencjalnie uratować życie 700 dzieci rocznie i zapobiec około 500 przypadkom urodzeń z okołoporodowym uszkodzeniem mózgu.

Royal College of Midwives - brytyjska organizacja związkowa położnych - z zadowoleniem przyjął rządową zapowiedź, chociaż powszechnie wiadomo, że ambitny plan wymaga poważnych inwestycji oraz czasu.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 25.03.2018 r. i in.]

Zdjęcie: Wikipedia (CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=585236)