Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

W wielu krajach wzrasta zainteresowanie rozwiązaniami dotyczącymi urlopów rodzicielskich. Większość analiz skupia się na tym, w jaki sposób określona polityka urlopowa wspiera wzrost dzietności kobiet i wpływa na zatrudnienie młodych matek. Brakuje natomiast opracowań o wpływie długości urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na samopoczucie kobiet po porodzie oraz na jakość relacji na linii matka-dziecko.

Jednym z niewielu ośrodków naukowych, w którym podjęto badania nad zagadnieniem urlopów rodzicielskich w kontekście zdrowia psychicznego matki jest Ball State University w Muncie (Indiana, USA). Prof. Richard J. Petts, socjolog rodziny, przeanalizował dane pozyskane w ramach projektu badawczego "Wrażliwe rodziny a dobre samopoczucie dziecka". Naukowiec zajął się ustaleniem czynników, które wpływają na czas powrotu matki do pracy zawodowej. Następnie badał czy długość czasu wolnego wiąże się z takimi problemami jak: depresja poporodowa, stres rodzicielski i zachowania rodzicielskie.

Z badań wynika, że większość matek znajdujących się w trudnej sytuacji (osobistej, społecznej, materialnej) korzysta z urlopu rodzicielskiego tylko przez trzy miesiące lub jeszcze krócej.

Nazbyt krótki czas urlopu po porodzie z reguły wiąże się z silnym stresem i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia u kobiety depresji poporodowej. Stres nasila się w obliczu trudności, takich jak problemy zdrowotne czy emocjonalne dziecka. Kondycja psychiczna matek jest na tyle zła, że rośnie prawdopodobieństwo stosowania przemocy fizycznej wobec dziecka, np. uderzenia.

W trakcie badań zaobserwowano także inne, tym razem pozytywne zjawisko. Otóż dłuższy urlop rodzicielski sprzyja angażowaniu się matek w działania wspierające fizyczny, społeczny i emocjonalny rozwój dziecka.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie abstraktu materiału źródłowego]

Materiał źródłowy:
Richard J. Petts, „Time Off After Childbirth and Mothers’ Risk of Depression, Parenting Stress, and Parenting Practices”, w: “Journal of Family Issues”, Vol 39, Issue 7, 2018.

Zdjęcie: MorgueFile (manuere) - FP