Raport NIK wskazuje, że OPS powinny aktywniej wyszukiwać potrzebujących pomocy, bo rodzin z problemami przybywa. Ubóstwo, bezrobocie, rozwody, uzależnienie od alkoholu lub narkotyków, niedojrzałość społeczna – to najczęstsze przyczyny niewydolności rodziny.
Kontrolerzy NIK wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka szczegółowo przeanalizowali 341 losowo wybrane przypadki odbierania wyrokiem sądu dzieci rodzicom. Kontrola wykazała, że w tych rodzinach skumulowało się nazbyt wiele zjawisk negatywnych. Były to m.in. uzależnienie jednego lub obojga rodziców (62 proc. zbadanych spraw), bezrobocie (24 proc.), problemy zdrowotne (20 proc.), ubóstwo (15 proc.), przemoc (11 proc.).
OPS-y nie zawsze potrafią właściwie rozpoznać problemy i nie zawsze docierają na czas do rodzin potrzebujących pomocy. W niektórych gminach wiele rodzin z poważnymi problemami opiekuńczo-wychowawczymi pozostawało poza systemem wsparcia. Zdarzało się, że sąd nakazywał zabranie dzieci z rodzin, które nie zostały wcześniej zidentyfikowane przez OPS-y jako potrzebujące pomocy.
Jak podkreśla NIK, główną przyczyną braku informacji o faktycznych potrzebach socjalnych jest mała aktywność pracowników socjalnych. W wielu skontrolowanych placówkach identyfikowanie rodzin polegało na analizie wniosków o pomoc materialną. W efekcie pomoc otrzymywali tylko ci, którzy sami się po nią zgłosili.
Jak wskazują autorzy raportu, Ośrodki Pomocy Społecznej nie wykorzystywały w pełni tych form wsparcia, które mogłyby dodatkowo wspomóc rodziny dysfunkcyjne. W żadnej ze skontrolowanych gmin rodziny dysfunkcyjne nie korzystały z pomocy tzw. rodzin wspierających. Sześć ośrodków nie miało w ogóle placówek wsparcia dziennego, np. w formie tzw. świetlic środowiskowych, gdzie potrzebujące dzieci mogłyby zjeść ciepły posiłek, spokojnie odrobić lekcje i mieć zapewnioną opiekę.
[Na podstawie serwisu informacyjnego: NIK – 29.12.2015 r.; także: PAP (psd) - 29.12.2015 r.]
NIK, „Działania organów administracji publicznej w sytuacji zagrożenia odebrania dzieci rodzicom. Informacja o wynikach kontroli”, Kielce 2015.