Japońskie Ministerstwo Edukacji podało, że liczba samobójstw wśród dzieci przyjęła poziom najwyższy od ponad trzech dekad. W roku obrotowym 2016/2017, do końca marca włącznie, odnotowano, że 250 dzieci w wieku szkolnym (szkoły podstawowe i średnie) skutecznie odebrało sobie życie. Liczba ta jest pięć razy większa niż w poprzednim roku i najwyższa od 1986 r.
Niektóre dzieci, które targnęły się na swoje życie, pozostawiły listy lub notatki, z których możemy wnioskować o przyczynach tragicznej decyzji. Dziecięca, wrażliwa psychika małoletnich samobójców nie poradziła sobie z problemami w rodzinie, zamartwianiem się o przyszłość oraz przemocą doświadczaną w szkole, znęcaniem się fizycznym i psychicznym.
Przyczyny około 140 zgonów pozostają nie do końca rozpoznane, uczniowie nie zostawili po sobie żadnych notatek.
Większość osób, które odebrały sobie życie, to uczniowie szkół średnich. Młodzi Japończycy chodzą do szkoły, dopóki nie ukończą 18 lat.
Według raportu przygotowanego przez japoński resort edukacji wynika, że szczyt zachowań samobójczych przypada zwykle na początek drugiego semestru roku szkolnego.
Japonia przez wiele lat charakteryzowała się najwyższym na świecie wskaźnikiem zgonów samobójczych. Od 2015 roku wprowadzono programy zapobiegawcze, które wyhamowały zły trend.
Jednak wskaźniki samobójstw wśród dzieci pozostają nadal bardzo wysokie. Co więcej, samobójstwo jest w Japonii jedną z głównych przyczyn zgonów nastolatków.
"Liczba samobójstw wśród uczniów utrzymuje się na wysokim poziomie i jest to niepokojący problem, którym należy się zająć" - powiedział Noriaki Kitazaki z resortu edukacji po publikacji najnowszych danych.
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Asia – 05.11.2018 r.]
Zdjęcie: MorgueFile (dantada) - FP