Korzystanie z internetowych i mobilnych technologii może być dla nastolatków przydatnym narzędziem do nauki i nawiązywania kontaktów z przyjaciółmi. Jednak eksperci od dawna ostrzegają, że częste używanie popularnych aplikacji, takich jak np. Snapchat czy Instagram, ma szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi.
Z badań omówionych w czasopiśmie EClinicalMedicine wynika, że istnieje związek między używaniem serwisów społecznościowych a objawami depresji u badanych 14-latków. Co więcej, związek ten jest zdecydowanie silniejszy w przypadku dziewcząt niż chłopców.
Wśród nastolatków, którzy korzystają z mediów społecznościowych ponad pięć godzin dziennie, badacze zaobserwowali wzrost występowania objawów depresyjnych - 50-procentowy u dziewcząt i 35-procentowy u chłopców - w porównaniu z nastolatkami, którzy korzystają z serwisów społecznościowych mniej niż trzy godziny dziennie.
"Byliśmy zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy dane liczbowe” – powiedziała kierująca programem badawczym prof. Yvonne Kelly, epidemiolog w University College London w Wielkiej Brytanii.
Badanie wykazało związek między używaniem mediów społecznościowych a objawami depresji, które mogą obejmować uczucie niepokoju, nieszczęścia lub samotności. Wyniki badań nie pokazały jednak związku przyczynowego. Pozostaje zatem niewyjaśnione, czy to częste korzystanie z mediów społecznościowych powoduje objawy depresyjne czy odwrotnie.
W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 11 tysięcy 14-latków. Naukowcy analizowali nawyki związane ze snem, doświadczenia związane z cyberprzemocą, postrzeganie własnego ciała oraz poczucie własnej wartości.
Respondenci wskazywali na serwisy społecznościowe jako przyczynę kumulujących się w nich trudnych emocji, takich jak poczucie osamotnienia i niepokoju, a także na obniżoną samoocenę oraz brak wiary w siebie. Wielu respondentów przyznało, że czasem czują się prześladowani, zastraszani bądź odrzuceni przez rówieśników. Te czynniki z kolei powodowały głębsze problemy, takie jak bezsenność czy depresja.
Dlaczego jednak serwisy społecznościowe bardziej są szkodliwe dla zdrowia psychicznego i samopoczucia dziewcząt niż chłopców? Naukowcy wyjaśniają, że ma to związek z naturą użytkowania. Dziewczęta częściej używają takich aplikacji jak Snapchat lub Instagram, które są mocno skoncentrowane na obrazie – sporo tam zdjęć oraz komentarzy wyglądu fizycznego i ubioru.
Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy nastolatki z objawami depresji częściej korzystają z mediów społecznościowych, czy też częściej korzystając z mediów społecznościowych narażają się na wystąpienie objawów depresyjnych.
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego CNN News/ Health (Jacqueline Howard) – 04.01.2019 r.]
Zdjęcie: MorgueFile (DodgertonSkillhause) - FP