Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą (HTZ) są bardziej narażone na ryzyko poważnych zakrzepów krwi - chociaż ogólne ryzyko jest raczej niskie. Stwierdzono, że tabletki zawierające estrogen pochodzenia zwierzęcego wiązały się z nieco większym ryzykiem niż inne tabletki. Wyniki badań opublikowano w British Medical Journal.
Pomimo wyników badań, brytyjscy lekarze uważają, że kobiety nie powinny wpadać w panikę i zaprzestawać przyjmowania HTZ. Zamiast „takich pochopnych działań” należy omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem podczas najbliższej wizyty.
HTZ stosuje się w celu suplementacji hormonów płciowych w okresie perimenopauzy u kobiet. Wpływa ona na złagodzenie objawów, takich jak uderzenia gorąca i zlewne poty.
W Wielkiej Brytanii kobietom poleca się HTZ jako „dobre i bezpieczne leczenie”. Jednocześnie eksperci przyznają, że dla niektórych pacjentek istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zakrzepica lub rak piersi.
Badacze z Uniwersytetu w Nottingham stwierdzili, że ryzyko zakrzepicy jest o 15 proc. większe w przypadku stosowania tabletek zawierających estrogen wytwarzany z moczu końskiego (tzw. skoniugowane estrogeny końskie) w porównaniu z tabletkami zawierającymi estradiol syntetyczny.
Dr Yana Vinogradova powiedziała, że przeprowadzone badania wykazały, iż doustne przyjmowanie hormonów płciowych wiąże się z różnymi ryzykami rozwoju zakrzepicy, w zależności od składników aktywnych pigułek. Wskaźniki ryzyka są niższe dla takich form HTZ jak plastry czy żele.
Prawdą jest, że niektóre kobiety w okresie perimenopauzy wymagają terapii. Prof Helen Stokes-Lampard przypomniała, że najlepszą praktyką jest przepisanie możliwie najniższej dawki HTZ na jak najkrótszy czas.
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 10.01.2019 r.]
Zdjęcie: Wikipedia (Tristanb at English Wikipedia - self-photographed) - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116094