Aborcja nie może być "prawem człowieka" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z delegacją włoskiego Ruchu dla Życia. Podkreślił, że obrona życia jest "absolutnym obowiązkiem każdego".
"Jeśli życie jest łamane u swego początku, tym, co pozostaje, nie jest jego wdzięczne przyjęcie pełne zaskoczenia tym darem, ale zimna kalkulacja, co mamy i czym możemy dysponować" - stwierdził papież przed obchodzonym w niedzielę przez Kościół we Włoszech 41. Ogólnokrajowym Dniem dla Życia. "Wtedy życie sprowadza się do wymiaru dobra do konsumpcji, które można użyć i wyrzucić" - powiedział.
"Jakże dramatyczna jest ta wizja, niestety rozpowszechniona i zakorzeniona; przedstawiana także jako prawo człowieka; ile cierpienia przynosi najsłabszym z naszych braci" – mówił Franciszek.
Podkreślił, że "dobrowolne zgaszenie życia w jego zarodku jest w każdym przypadku zdradą naszego powołania, a także paktu łączącego pokolenia, który pozwala patrzeć naprzód z nadzieją. Tam gdzie jest życie, jest nadzieja!".
Papież zwrócił uwagę, że swą działalnością Ruch dla Życia pokazuje, że "ci, którzy zostali poczęci, są dziećmi całego społeczeństwa". "Ich zabijanie w ogromnej liczbie, przy przyzwoleniu ze strony państw, stanowi ciężki problem, który u podstaw podminowuje konstrukcję sprawiedliwości, zagrażając właściwym rozwiązaniom każdej innej kwestii ludzkiej i socjalnej" - ostrzegł Franciszek.
Następnie zaapelował do wszystkich polityków, aby "niezależnie od swej wiary uczynili kamieniem węgielnym dobra wspólnego obronę życia tych, którzy mają się narodzić, i ich wejście do społeczeństwa, którego są przyszłością i nadzieją". Franciszek podkreślił, że politycy nie mogą ulec logice skierowanej wyłącznie na własnym interes, bezpośredni zysk, czy tylko interes jakiejś grupy: „Politycy muszą patrzeć dalekosiężnie, z sercem muszą patrzeć na wszystkich”.
Papież dodał, że Dzień dla Życia ukazuje "pierwszorzędną wartość życia ludzkiego i absolutny obowiązek jego obrony, od poczęcia aż do naturalnej śmierci".
Franciszek zwrócił także uwagę, że obrona i ochrona życia wyraża się w wielu działaniach: ochronie zdrowia, edukacji, zapewnieniu pracy, czyli innymi słowy trosce o to, by człowiek mógł godnie żyć. Nie dotyczy to tylko jednostek czy wybranych zawodów, ale każdego człowieka.
[Na podstawie serwisu informacyjnego Vatican News/ PL (B.Zajaczkowska) – 02.02.2019 r., także: PAP via Deon - 02.02.2019 r.]
Zdjęcie ilustracyjne: Wikipedia (Elkin lalangui10 – praca własna) - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70858316