Opisane powyżej regulacje prawne zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, który ostatecznie ustawę podpisał. Trybunał wkrótce będzie rozpatrywał jego skargę.
Zgodnie z procedurami, swoją opinię na temat zaskarżonych przepisów przekazał do Trybunału Prokurator Generalny. Ocenił, że "ingerowanie w tak intymną sferę, jaką jest ludzki potencjał reprodukcyjny, bez zgody i wiedzy zainteresowanego, stanowi bez wątpienia naruszenie autonomii decyzyjnej jednostki, niezależnie od tego, że samo zastosowanie komórek rozrodczych (...) w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji (...) może nastąpić m.in. po uzyskaniu samodzielnej i +oświeconej+, a więc podjętej na podstawie należytego rozpoznania okoliczności faktycznych, zgody zainteresowanego".
Jego zdaniem, wszelkie decyzje w sprawie prokreacji - nie tylko pozytywne, ale także decyzje o powstrzymaniu się od niej - należy zaliczyć do sfer szczególnie silnie związanych z ochroną autonomii życia prywatnego każdego człowieka.
Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje ograniczenie tej reguły np. w sytuacji, gdy zwłoka spowodowana koniecznością uzyskania zgody groziłaby niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia.
Jednak - zdaniem PG - procedura zabezpieczenia płodności na przyszłość nie tylko nie mieści się w granicach określonych tymi przepisami, ale "nie stanowi też sytuacji porównywalnej, która uzasadniałaby zastosowanie porównywalnego w swej istocie unormowania".
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP (pk) – 31.01.2016 r.
Zdjęcie: Dzięki uprzejmości ponsulak na FreeDigitalPhotos.net (ponsulak)/ Image courtesy of ponsulak on FreeDigitalPhotos.net