Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Miejskie Centrum Opieki nad Seniorami, które docelowo zaoferuje całościowy system usług leczniczych, rehabilitacyjnych i opiekuńczych, powstaje w Łodzi. Otwarto już dwie pierwsze jednostki Centrum - Dom Dziennego Pobytu (DDP) oraz Centrum Rehabilitacji. Miasto realizuje projekt senioralny we współpracy z firmą HRP Group. Jego rozpoczęcie było możliwe dzięki wysokiej dotacji unijnej.

Dom Dziennego Pobytu dla seniorów przyjmie 10 osób, które wymagają pomocy i rehabilitacji, gdy ich rodzinni opiekunowie są w pracy. Podopieczni DDP będą mogli przebywać w placówce od jednego do trzech miesięcy.  

„Pensjonariusze będą mogli korzystać z Centrum Rehabilitacji, które uruchomiliśmy na parterze budynku szpitala przy ul. Przyrodniczej. Z kolei na wrzesień zaplanowano otwarcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL), a od stycznia przyszłego roku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego" – powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.
 
Natomiast około 40 seniorów zostanie objętych opieką w domach, a kolejnych 500 otrzyma specjalne opaski na rękę, które monitorują tętno i temperaturę ciała. Opaska będzie miała usługę geolokalizacji oraz funkcję tzw. „czerwonego przycisku życia”, z numerem alarmowym 112, czyli wezwania pomocy jednym naciśnięciem palca.
 
Centrum Opieki nad Seniorami jest nadzorowane przez Miejskie Centrum Medyczne. Zdaniem dyrektora tej placówki, na tak kompleksowe usługi czekali nie tylko łodzianie 60 plus i ich rodziny, ale też osoby młodsze, które po wyjściu ze szpitala potrzebują rehabilitacji i całodobowej opieki.
 
Wiceprezydent Łodzi stwierdził, że rozwój usług opiekuńczo-leczniczych jest obecnie "absolutną koniecznością". W mieście mieszka 180 tys. osób w wieku emerytalnym. Według prognoz demograficznych, w 2020 r. łódzkie będzie najstarszym województwem w Polsce - osoby 65+ będą stanowiły 20 proc. mieszkańców.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 03.03.2019 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (wallyir) - FP