Władze Chin ogłosiły decyzję o zniesieniu obowiązującej od 35 lat polityki jednego dziecka. Teraz wszystkie pary małżeńskie będą mogły mieć legalnie dwoje dzieci. Demografowie nie przewidują jednak nagłego wzrostu liczby urodzeń i rozwiązania problemów społecznych związanych m.in. z zaburzoną strukturą ludności i starzeniem się populacji.
Informację o uchyleniu restrykcyjnego prawa regulującego dzietność Chińczyków przekazała w czwartek (29 października) agencja Xinhua. Komunikat ukazał się po zakończeniu czterodniowego plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh). "Chiny całkowicie wprowadzą przepisy zezwalające każdej parze na posiadanie dwojga dzieci w odpowiedzi na starzenie się społeczeństwa" - napisano w oficjalnej informacji prasowej.
Opinia publiczna nie poznała, jak dotąd, żadnych szczegółów dotyczących daty wprowadzenia nowych przepisów w życie.
Wielu komentatorów nazwało czwartkową decyzję historyczną. Specjaliści do spraw społecznych oceniają jednak, że została ona podjęta zbyt późno. W związku z tym raczej nie wyeliminuje problemów, które przyniosła obowiązująca przez ponad trzy dziesięciolecia drastyczna kontrola urodzeń.
Eksperci podkreślają, że młodzi Chińczycy, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, wcale nie chcą mieć więcej niż jedno dziecko, głównie z przyczyn finansowych. Z opublikowanych przed pięcioma laty badań przeprowadzonych w jednej z prowincji na wschodnim wybrzeżu Chin wynika, że spośród 2,5 tys. miejskich i wiejskich kobiet, którym przysługiwało prawo do urodzenia drugiego dziecka, skorzystało z niego zaledwie 6,5 proc.
Chińscy i zagraniczni demografowie i socjologowie od lat nalegali na Pekin, by odszedł od polityki antynatalistycznej. Zwracali uwagę na poważne problemy społeczne, jakie przyniosła polityka jednego dziecka, w tym olbrzymia dysproporcja miedzy liczbą kobiet i mężczyzn, gwałtownie malejąca grupa osób w wieku produkcyjnym i spodziewany kryzys systemu emerytalnego.
Do złagodzenia polityki demograficznej dochodziło powoli. Od lat 80. na wsiach, rodzice, którym urodziła się dziewczynka, mogli mieć jeszcze jedno dziecko. Później posiadanie drugiego dziecka umożliwiono również rodzicom w miastach w przypadku, gdy oboje rodzice byli jedynakami. Od 2013 r. dwoje dzieci wolno posiadać wszystkim rodzicom, w których chociaż jedno z małżonków jest jedynakiem. Teoretycznie dwoje lub więcej dzieci mogły też posiadać rodziny z mniejszości etnicznych, chociaż praktyka wyglądała nieco inaczej, np. w odniesieniu do ludności Tybetu.
Wskutek polityki jednego dziecka w Chinach uśmiercono około 360-400 milionów poczętych dzieci. Liczby te podał podczas przesłuchania w amerykańskim Kongresie niewidomy chiński dysydent, prawnik Chen Guangcheng.
[Na podstawie serwisu informacyjnego gosc.pl – 29.10.2015 r.; także; PAP (jm) - 29.10.2015 r.]
Zdjęcie: Wikipedia (Stephanie.skitch/ praca własna) – CC BY-SA3.0 na podstawie Wikimedia Commons /https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grandfatherly_love.jpg#/media/File:Grandfatherly_love.jpg/