Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, postulat zwiększenia ochrony życia dzieci nienarodzonych - poprzez wprowadzenie zakazu przeprowadzania tzw. aborcji eugenicznych - znajduje bardzo umiarkowane poparcie Polaków.
W naszym badaniu ankietowanym zadano następujące pytanie:
Jakie jest Pani/Pana stanowisko w sprawie aborcji eugenicznych, czyli aborcji w przypadku stwierdzenia rozwojowych czy genetycznych (wrodzonych) wad płodu?
62 proc. badanych opowiedziało się za zezwalaniem na tzw. aborcje eugeniczne, z czego 37 proc. uznało, że „zdecydowanie trzeba zezwalać”, a 25 proc. iż „raczej trzeba zezwalać”.
Za zwiększeniem ochrony życia przy tak postawionym pytaniu opowiada się 14 proc. badanych, z czego siedem procent mówi, iż tzw. aborcji eugenicznych należy „zdecydowanie zakazać”, a 10 proc., że „raczej należy zakazać”.
21 respondentów wybrało opcję „trudno powiedzieć”.
Wynik badania, nawet biorąc pod uwagę, że inaczej sformułowane pytanie mogłoby przynieść nieco inne wyniki, bardziej optymistyczne wyniki, pokazuje konieczność pilnej pracy nad zwiększeniem społecznej świadomości na temat prawdy o aborcji.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 8 listopada do 12 listopada 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1028.
Badanie społeczno-polityczne ośrodka Social Changes specjalnie dla wPolityce.pl
Komentarz HLI Polska: Wiele pracy przed nami, bo wiele osób nie wie, co mówi! Z kolejnych badań wynika, że wiele osób wie, że życie zaczyna się od poczęcia, a mimo to „nie każde życie jest warte przeżycia”. To hasło stosowali niemieccy naziści dokonując selekcji osób chorych i niepełnosprawnych w ramach programu T4. W Polsce konieczna jest szeroka edukacja społeczna czym jest eugenika, do czego prowadzi i jak tragiczne są jej następstwa.
Zachęcamy też do zapoznania się z naszym stanowiskiem https://www.hli.org.pl/pl/artykuly/2227-czy-potrafimy-ocalic-cywilizacje-zycia-i-milosci.html
Źródło: WPolityce – 18 listopada 2019 r.