Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przestrzegł przed fałszywymi interpretacjami posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia” Papieża Franciszka w kwestii Komunii św. dla osób rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach. Kard. Gerhard Müller zwrócił uwagę, że pojawiające się nadinterpretacje popadają w sprzeczność z nauczaniem Kościoła.
Kard. Müller szczególnie mocno podkreślił, że „nie można żyć w stanie łaski, a zarazem być w stanie grzechu. Kościół nie może zmieniać prawa Bożego, nie ma takiej władzy, nie może zmieniać nierozerwalności małżeństwa. Nie można mówić Jezusowi «tak» w Eucharystii i «nie» w małżeństwie. Jest to obiektywna sprzeczność”.
Kardynał wyjaśnił, że każdy, kto znajduje się w stanie grzechu ciężkiego, musi przystąpić do sakramentu spowiedzi, i tego nie może zmienić ani Papież, ani sobór powszechny.
Prefekt kongregacji odpowiedzialnej za prawowierne głoszenie wiary zaznaczył, że Papieżowi chodziło o to, aby Kościół zastanowił się jak zintegrować osoby, które wiedzą, że żyją w sytuacji nieregularnej, lecz chcą zbliżyć się do Kościoła. Natomiast w przypadku, gdy osoby rozwiedzione chcą przystąpić do Komunii, muszą albo rozstać się z nieprawowitym małżonkiem, albo zachować czystość. Kard. Müller przypomniał, że nie można usprawiedliwiać sytuacji, która jest sprzeczna z prawem Bożym.
Temat błędnej interpretacji nauczania Papieża Franciszka, kard. Müller podjął w Madrycie na prezentacji swej nowej książki „Informe sobre la esperanza – Raport o nadziei”. Ponownie wrócił do tej problematyki podczas spotkania z seminarzystami w Oviedo.
Hierarcha podkreślił, że w „Amoris laetitia” Papież nie stwierdza, że rozwodnicy żyjący w nowym związku mogą przystępować do Komunii. Gdyby Franciszek chciał zmienić tak ważną i głęboko zakorzenioną dyscyplinę, powiedziałby to jasno i podałby tego powody.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wyjaśnił, że przypis n. 351, w którym jest mowa o „pomocy sakramentów”, odnosi się ogólnie do obiektywnych sytuacji grzechu, a nie do tego konkretnego przypadku rozwiedzionych w nowym związku.
[Na podstawie serwisu informacyjnego: Radio Watykan (kb/ rv) – 04.05.2016 r.]
Zdjęcie: MorgueFile - FP