María Eugenia Bona, sędzia w prowincji San Luis w Argentynie, w dniu 18 marca br. wydała orzeczenie, że prawo legalizujące aborcję, które przyjął argentyński Parlament, jest niezgodne z konstytucją – poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna USA. Jednak orzeczenie to dotyczy prowincji San Luis i musi zostać ratyfikowane przez sądy wyższej instancji. Podobne zastrzeżenie wysunął już w styczniu sąd w prowincji Chaco.
Giselle Vargas wyjaśnia, że aborcja na żądanie została zalegalizowana w Argentynie 30 grudnia 2020 roku. Wcześniej argentyńskie prawo zezwalało na przerwanie ciąży tylko w sytuacji, gdy zagrożone było życie lub zdrowie matki lub w przypadku gwałtu. (...) Ustawa legalizująca aborcję była obietnicą wyborczą prezydenta Alberto Fernándeza. i była przedmiotem debaty zaledwie w czasie niecałego miesiąca w obu izbach Kongresu – dodaje.
Sędzia María Eugenia Bona wydała orzeczenie w odpowiedzi na pozew wniesiony przez byłą senator Lilianę Negre, która wystąpiła przeciwko prowincji San Luis w celu zakończenia „stanu niepewności” spowodowanego sprzecznością między artykułami zawartymi w ustawie aborcyjnej a prawem cywilnym i kodeksem handlowym.
Sędzia orzekła, że w pełni obowiązuje art. 19 kodeksu cywilnego i handlowego, który uznaje istnienie osoby ludzkiej od poczęcia. Na tej podstawie stwierdziła również, że kilka artykułów argentyńskiego prawa aborcyjnego, które zezwalają na aborcję planową do czternastego tygodnia ciąży, jest niezgodne z konstytucją. Dotyczy to zapisów mówiących o prawie do swobodnej decyzji o przeprowadzeniu aborcji, do usług aborcyjnych w ramach opieki zdrowotnej oraz do leczenia w zakresie opieki poaborcyjnej.
Orzeczenie to jest zgodne z zapisami w Konwencji Wiedeńskiej, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz w Pakcie z San José w Kostaryce. Odwołuje się również do Narodowej Konstytucji Argentyny oraz Konstytucji Prowincji San Luis.
Sędzia Bona zauważyła, że prawo dotyczące kompleksowej ochrony dzieci i młodzieży daje pierwszeństwo prawu dziecka w obliczu konfliktu. Jednak, jak wyjaśnił Negre w rozmowie z ACI Prensa: aborcje będą nadal dokonywane w argentyńskiej prowincji San Luis, dopóki wyrok nie zostanie ratyfikowany. W tym celu musi przejść przez kilka instancji sądowych, aż dotrze do Sądu Najwyższego Argentyny – wyjaśniła Vargas.
Więcej informacjo TUTAJ
Udostępnij tę informację
Źródło: Life News / CNA, opracowanie własne – 25 marca 2021 r.