Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life
Jeśli obecny trend się utrzyma, do 2030 r. 69 mln dzieci nie doczeka swoich piątych urodzin. Maluchy umrą z powodu chorób, którym a medycyna potrafi zapobiegać lub skutecznie leczyć. Ponad 167 mln dzieci będzie żyło w skrajnym ubóstwie, czyli na granicy biologicznego wyniszczenia. UNICEF opublikował swój doroczny raport “Sytuacja dzieci na świecie 2016”  (The State of the World’s Children).
 
Raport ukazuje perspektywę dramatycznego losu najuboższych dzieci, jeśli rządy państw, organizacje międzynarodowe i świat biznesu nie wypracują efektywnej polityki zaspokojenia ich elementarnych potrzeb.
 
„Pozbawianie setek milionów dzieci życiowych perspektyw zagraża nie tylko ich przyszłości. Zagraża również przyszłości społeczeństw, w których żyją, poprzez utrwalanie błędnego koła odtwarzającego się ubóstwa” - powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF, podczas prezentacji raportu.
 
Autorzy raportu podkreślają, że od 1990 r. udało się osiągnąć znaczący postęp w ratowaniu życia dzieci. Globalne wskaźniki umieralności dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o ponad połowę. Co więcej, systematycznie rośnie liczby dzieci objętych systemem edukacji. W 129. krajach świata liczba chłopców i dziewcząt chodzących do szkoły jest porównywalna.
 
Niestety, to tylko statystyczna średnia. Odnotowany postęp nie jest ani równy ani sprawiedliwy. Najuboższe dzieci są dwa razy bardziej narażone na niedożywienie i śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich najlepiej sytuowani rówieśnicy.
 
Perspektywa jest najbardziej ponura w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie co najmniej 247 mln dzieci (2 na 3) żyje w ubóstwie. Są pozbawione w zasadzie wszystkiego, co daje możliwość przeżycia i rozwoju. Jeśli obecne tendencje nie ulegną zmianie, do 2030 r. niemal połowa z 69 mln dzieci poniżej 5. roku życia, które umrą z powodu uleczalnych współcześnie chorób będzie zamieszkiwała Afrykę Subsaharyjską.
 
Nierówności nie są ani nieuchronne ani niemożliwe do przezwyciężenia. Można im zaradzić poprzez innowacyjne sposoby rozwiązywania starych problemów oraz sprawiedliwą politykę gospodarczą i politykę inwestycyjną.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego UNICEF, UNICEF PL, PAP – 28.06.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (badeendjuh)  - FP
 
Materiał źródłowy:
UNICEF, "The State of the World’s Children 2016. A fair chance for every child”, New York 2016