Litewski parlament przyjął ustawę o prokreacji wspomaganej. Nakłada ona poważne ograniczenia na tworzenie i użycie zarodków ludzkich w celach rozrodczych.
Nowe prawo "ogranicza manipulację ludzkim embrionem, jest zatem najwłaściwszym politycznym sposobem ochrony życia człowieka" – możemy przeczytać w ekumenicznym oświadczeniu, które wydali zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich na Litwie.
Przewodniczący episkopatu abp Gintaras Grušas, prawosławny arcybiskup wileński Innocenty i biskup Kościoła luterańskiego Mindaugas Sabutis z zadowoleniem przyjęli nowe rozwiązania prawne.
Podkreślili, że brak szacunku dla życia ludzi, także nienarodzonych, jest sprzeczny z chrześcijaństwem. Przypomnieli, że według Pisma Świętego ludzkie życie jest nienaruszalne. Ponadto zwrócili uwagę, że "tworzenie nieograniczonej liczby embrionów jest niezgodne z poszanowaniem życia człowieka". Dotyczy to też ich zamrażania, niszczenia czy selekcji.
Jak zwykle przy takiej okazji odezwały się również głosy zwolenników sztucznego zapłodnienia. Uważają oni, że nowa ustawa jest „zbyt restrykcyjna” i prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė nie powinna jej podpisywać.
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI (pk) – 13.07.2016 r.]
Zdjęcie: MorgueFile (DodgertonSkillhause) - FP