Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Amerykański Departament Sprawiedliwości Administracji prezydenta Bidena w poniedziałek 18 października br. zwrócił się do Sądu Najwyższego USA o zablokowanie obowiązującej od września ustawy O biciu serca w stanie Teksas, która zakazuje aborcji po wykryciu bicia serca u poczętego dziecka oraz pozwala na prywatne pozwy do sądu o wysokie odszkodowania składane przez obywateli przeciwko aborcjonistom.

We wniosku do Sądu Najwyższego Departament Sprawiedliwości argumentował, że Teksas pominął orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade i Planned Parenthood przeciwko Casey, w związku z czym zwraca się z wnioskiem o uchylenie niedawno wydanego orzeczenia sądu apelacyjnego, który przywrócił prawo O biciu serca w Teksasie po tymczasowej blokadzie przez sąd niższej instancji. Panel trzech sędziów 5. Okręgowego Sądu Apelacyjnego USA tymczasowo uchylił tę decyzję 8 października.

Więcej informacji TUTAJ

Walka się nasila i jest już na najwyższym podium, Dotychczas Teksas z powodzeniem unieważnił jednoosobową decyzję sędziego federalnego, dzięki decyzji sądu apelacyjnego i prawo O biciu serca nadal w Teksasie obowiązuje.

Składając kolejne odwołanie Departament Sprawiedliwości USA argumentuje, że pozwolenie na utrzymanie tego prawa utrwaliłoby trwające nieodwracalne szkody dla tysięcy kobiet z Teksasu, którym odmawia się ich konstytucyjnych praw.

Należy zwrócić uwagę, że w kolejnych pozwach strona proaborcyjna zdecydowanie i konsekwentnie odwołuje się do nieistniejących praw konstytucyjnych kobiet, które w przypadku przyznania im racji przez Sąd Najwyższy stałyby się absolutnie niepodważalne. Z tego powodu wpisuje się aborcję pod ochronę zdrowia, życia i wolności obywatelskich, Są to chwyty propagandowe, które jednak mogą wpłynąć na wyrok sądu w zależności od indywidualnych poglądów poszczególnych sędziów, którzy nie są wybierani, ale mianowani na dożywotnią kadencję.

Można się spodziewać, że sprawa prawa O biciu serca, obowiązująca obecnie w Teksasie, zostanie w Sądzie Najwyższym powiązana z zapowiadanym już posiedzeniem SN w sprawie prawa uchwalonego przez stan Mississipi, które ogranicza możliwość dokonania aborcji do 15 tygodni ciąży, co jest niezgodne z precedensem sadowym Roe przeciwko Wade.

Wspomóż obronę życia

Istnieje duże prawdopodobieństwo podważenia tego precedensu, a to z kolei zasadniczo zmieniłoby prawo do legalnej aborcji w całych Stanach Zjednoczonych i przesunęło legislację do poszczególnych stanów, z których kilkanaście już takie ustawy uchwaliło. Badania opinii publicznej potwierdzają także, ze większość Amerykanów chce zasadniczego ograniczenia aborcji, zwłaszcza późnych.

Batalia trwa, a może raczej właśnie się zaczyna na poważnie!

 

Źródło: CNA, opracowanie własne –18 października 2021 r.