Natomiast witamina D powinna być zażywana przez kobiety w ciąży w dawce 10 mikrogramów. Z badań opublikowanych w 2014 r. przez "Endocrine Research" wynika, że w organizmie płodu wzmacnia ona rozwój kości i mięśni.
Autorzy opracowania ostrzegają również, że niektóre witaminy w nadmiarze mogą być szkodliwe. Jako przykład podają witaminę A, której nadmiar może powodować wady wrodzone u dzieci matek z hiperwitaminozą w czasie ciąży.
Specjaliści podkreślają, że kobiety nie powinny ulegać reklamie producentów zestawów witaminowych. Wystarczy przestrzegać zbilansowanej diety, bogatej przede wszystkim w świeże warzywa i owoce.
Janet Fyle z RCM próbuje również obalić kolejny mit. Kobiety w ciąży nie powinny kierować się zasadą "jedzenia za dwojga", czyli za siebie i swoje rozwijające się dziecko. Brzemienna matka nie potrzebuje zwiększonej ilości jedzenia, a jedynie zbilansowanej diety dostarczającej wszystkich niezbędnych składników.
Miesięcznik "Drug and Therapeutics Bulletin" ukazuje się od 50 lat i jest wydawany przez British Medical Journal Publishing Group Ltd.
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 12.07.2016 r.; także: PAP i rynekzdrowia.pl – 13.07.2016 r.]