Agencja DPA podaje, że w czwartek wieczorem – 16 grudnia br. – Parlament w Wiedniu większością głosów przyjął ustawę legalizującą wspomagane samobójstwo. Po spełnieniu określonych warunków osoby ciężko chore będą mogły uzyskać dostęp do preparatów powodujących śmierć. Prawo to wejdzie w życie już od 1 stycznia 2022 roku.
Deutsche Welle zwraca uwagę, że taką możliwość będą miały jedynie osoby, które chorują przewlekle czy są nieuleczalnie chore. Pacjent będzie miał prawo do zadeklarowania swojej woli o zaprzestaniu wobec niego ratowania życia, np. o niepodejmowaniu resuscytacji w chwili zatrzymania krążenia lub oddechu.
Zgodnie z nową ustawą decyzja dotycząca wspomaganego samobójstwa może być podjęta, gdy dana osoba jest w wieku powyżej 18 lat, przedstawi diagnozę lekarską o chorobie przewlekłej lub nieuleczalnej, odbędzie rozmowę wyjaśniającą z dwoma lekarzami i zachowa kilkutygodniowy okres na przemyślenie decyzji. Tylko po spełnieniu tych warunków chory może sporządzić testament u notariusza. Następnie może otrzymać w aptece śmiertelny preparat, który jest nazywany lekiem wspomagającym.
Zastosowanie wspomaganego samobójstwa przy spełnieniu tych warunków nie będzie karalne, a śmiercionośne preparaty dostępne w aptece. Jest to zdecydowany krok w kierunku zalegalizowania eutanazji, która na razie pozostaje nielegalna i karalna. Jednak doświadczenie innych krajów, np Holandii, pokazuje, że jest to równi pochyła i z czasem są łamane wszystkie zastrzeżenia, których robi się caraz mniej, a następnie wchodzi praktyka eutanazyjna,
Inicjatywę ustawodawczą podjęto po zniesieniu przez austriacki Trybunał Konstytucyjny zakazu wspomaganego samobójstwa, gdyż sędziowie dopatrzyli się sprzeczności z prawem jednostki do samostanowienia.
Według oficjalnych danych ponad 60% obywateli Austrii jest katolikami. Jednak obecnie rządzący zupełnie nie wzięli pod uwagę ani głosu biskupów, ani licznych organizacji pozarządowych, w tym lekarzy, również psychiatrów. Będący obecnie przy władzy konserwatyści z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz Zieloni poparli ustawę. Podobnie głosowali, znajdujący się obecnie w opozycji, socjaldemokraci i liberałowie z partii NEOS. Jedynie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) nie poparła tej ustawy.
Źródło: DPA, opracowanie własne – 16 grudnia 2021 r.
|
|
|