Parlament Europejski wybrał nową przewodniczącą w miejsce nagle zmarłego Davida Sassoliego. Została nią Roberta Metsola, maltańska polityk o konserwatywnych poglądach, która od lat opowiada się i głosuje po stronie pro-life. Roberta Metsola jest urodzona ur. 18 stycznia1979 r. Jest matką 4 synów. Na Facebooku można zobaczyć wiele niezwykle ciepłych zdjęć jej rodziny. Jej mąż, Ukko Metsola, jest Finem i także europosłem. To jedyne małżeństwo, które w PE reprezentuje dwa odrębne kraje członkowskie. Co ciekawe jest Roberta jest dotychczas najmłodszą przewodniczącą PE, a została wybrana dokładnie w dniu swoich 43 urodzin. Z wykształcenia jest prawnikiem. W PE od 2013 roku reprezentuje Maltę, gdzie aborcja jest całkowicie zakazana.
W 2015 roku Roberta Metsola głosowała przeciwko raportowi PE w sprawie równości płci, ponieważ zawierał zapis, że kobiety powinny mieć łatwy dostęp do aborcji. – W pełni popieramy równość płci i jesteśmy zaangażowani w osiągnięcie tego celu. Jednak jesteśmy kategorycznie przeciwni aborcji – oświadczyła Metsola we wspólnym oświadczeniu z dwoma innymi posłami do PE. – To godne ubolewania, że raport analizujący sytuację równości płci został przejęty i zawiera niedopuszczalne odniesienia do aborcji – podkreślili.
Metsola oświadczyła również, że zdecydowanie sprzeciwia się aborcji oraz wszelkim próbom Parlamentu Europejskiego nakłaniania do jej legalizacji takich krajów jak Malta, gdzie przerywanie ciąży jest całkowicie zabronione,
W czerwcu 2021 roku głosowała przeciwko rezolucji Matića, która postulowała obowiązek przyjęcia przez wszystkie kraje UE dostępu do wolnej, bezpiecznej i legalnej aborcji, przedstawianej jako prawo człowieka.
Krytykowała zapisy zawarte w tej rezolucji za brak poszanowania dla prawa rządu maltańskiego do podejmowania własnych decyzji dotyczących prawa aborcyjnego. – Nie mogłam poprzeć ostatecznej wersji tej rezolucji – powiedziała Metsola. – Pomyłką byłoby stwarzanie wrażenia, że Parlament Europejski lub eurodeputowani mają jakiekolwiek uprawnienia lub kompetencje do stanowienia prawa w tej sprawie. To prerogatywa tylko parlamentu narodowego Malty. To prawo należące do naszego Parlamentu i prawo, które szanuję.
Politico informuje, że w tym tygodniu, w czasie dyskusji przed wyborem nowego przewodniczącego PE, działalność Metsoli w obronie życia była ostro krytykowana ze strony socjalistycznych eurodeputowanych i przewodniczącej Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia. – Stanowisko przywódców Parlamentu Europejskiego musi pozostać jasne: odmawianie dostępu do opieki zdrowotnej, której częścią są aborcje, jest pogwałceniem praw człowieka – argumentowała Evelyn Regner, przewodnicząca komisji, austriacka eurodeputowana i socjalistka.
Tuż przed wyborem grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wycofała swoją kandydaturę Kosmy Złotowskiego z PiS, aby w pełni poprzeć Robertę Metsoli. Jej konkurentkami były reprezentantka Lewicy i Zielonych.
Z pewnością nie będzie ona popierać „presji aborcyjnych” ze strony PE, ale zgodnie z deklaracjami jej osobiste poglądy nie mogą wywierać nacisku na parlamentarną większość. Czas pokaże, zobaczymy! Tak czy inaczej, ten wybór jest korzystny zarówno dla obrony życia, jak i dla Polski.
Źródło: Life News/ Politico, opracowanie własne – 18 stycznia 2022 r.