Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Podczas rozmowy z członkami Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w środę 19 stycznia br. prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do włączenia aborcji do Karty Praw Podstawowych UE. Stwierdził on, że Karta Praw Podstawowych wymaga rewizji. – (...) mam nadzieję, że uda nam się zaktualizować Kartę Praw Podstawowych, zwłaszcza w celu bardziej wyraźnego określenia ochrony środowiska oraz uznania prawa do aborcji – powiedział.

- Swobodnie otwórzmy tę debatę z naszymi współobywatelami o wielkim sumieniu europejskim, aby tchnąć nowe życie w nasz zestaw praw, który kształtuje Europę silną w swoich wartościach, jedyną przyszłość naszego wspólnego projektu politycznego – dodał.

Francuski kanał informacyjny BFM TV poinformował, że wystąpienie Macrona było oklaskiwane przez zgromadzonych europosłów. Może to budzić zdumienie, gdyż użyte argumenty są wyjątkowo perfidnie użytymi hasłami propagandowymi, które przedstawiają zabijanie dzieci w łonach matek jako świetlaną przyszłość Europy, opartej na „własnych” wartościach.

Jego apel został prowokacyjnie wygłoszony dzień po wyborze Roberty Metsoli na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Reprezentuje ona Maltę, gdzie aborcja jest niedozwolona i wielokrotnie podkreśla, że jest za życiem i odrzuca wszelkie naciski na władze krajów UE, aby zalegalizowały przerywane ciąży. Podkreśla przy tym, że zgodnie z podpisanymi traktatami prawo do decydowania w tej sprawie jest prerogatywą parlamentów krajowych.

Wystąpienie Macrona jest tym bardziej prowokacyjne, że w ostatnią niedzielę, 16 stycznia br. w Paryżu odbył się wielki Marsz dla Życia. Organizatorzy podali, że uczestniczyło w nim ok. 20 tys. uczestników, policja doliczyła się 4,5 tys. Większość stanowiła młodzież, która protestowała przeciwko projektowi ustawy, przedstawionemu przez niezrzeszoną deputowaną Albane Gaillot. Przewiduje on wydłużenie czasu legalnych aborcji do 14 tygodni ciąży i likwidację klauzuli sumienia wobec lekarzy i położnych. Ma on wejść pod głosowanie już w najbliższym czasie.

Wystąpienie prezydenta Macrona należy też interpretować w odniesieniu do trwającej już we Francji kampanii przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi. To pokazuje, że bazuje on na wyborcach o zdecydowanie lewicowych poglądach, a dystansuje się od chrześcijańskich wartości. Nie przeszkodziło mu to spotkać się z papieżem Franciszkiem w listopadzie 2021 roku.

Karta Praw podstawowych Unii Europejskiej to zbiór fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich uchwalony i podpisany w dniu 7 grudnia 2000 roku podczas szczytu Rady Europejskiej w Nicei w imieniu trzech organów Unii Europejskiej: Parlamentu, Rady UE oraz Komisji Europejskiej. Po dokonaniu poprawek akt ten został ponownie podpisany przez przewodniczących tych organów podczas szczytu w Lizbonie 12 grudnia 2007 roku. Moc wiążącą nadaje mu Traktat Lizboński podpisany 13 grudnia 2007 roku, który wszedł w życie 1 grudnia 2009.

Wspomóż obronę życia

Rząd Polski, razem z Wielką Brytanią i Czechami przyjął ten dokument z zastrzeżeniami, które (jak określił to ówczesny premier Jarosław Kaczyński) miały na celu zapobieżenie jakimkolwiek interpretacjom prawa przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, które doprowadziłyby do zmiany definicji rodziny i przymuszały państwo polskie do uznawania małżeństw jednopłciowych. Jak widać, dotyczy to również ochrony prawa do życia, które na terenie UE chronią :Malta, Polska i Lichtenstein.

 

Źródło: CNA - Strasburg / Life News, opracowanie własne – 19 stycznia 2022 r.