W poddanych silnej presji ideologicznej krajach rozwijających się powoli zaczynają się niekorzystne przemiany społeczne i obyczajowe.
Na przykład w Ghanie (Afryka) wzrosła ostatnio aktywność seksualna nastolatków. Z powodu wczesnej inicjacji seksualnej rośnie liczba przypadków ciąży wśród dziewcząt.
Ciężarne dziewczęta są często nakłaniane przez swoich równie młodych partnerów do aborcji. Nastolatkowie nie są w stanie zapewnić matce z dzieckiem wsparcia i dachu nad głową. Dziewczęta załamane tym, że będą musiały same wychowywać dziecko, wszelkimi sposobami próbują nie dopuścić do jego urodzenia się - prowokują poronienia.
Kliniki i szpitale, w tym placówki prowadzone przez Kościół katolicki, odnotowały na terenie całego kraju niepokojący wzrost takich dramatycznych przypadków. Jak powiedział dziennikarzom bp Joseph Afrifah-Agyekum, odpowiedzialny w episkopacie Ghany za służbę zdrowia: „Dziewczyny były podrzucane pod nasze placówki samochodami, motocyklami, a nawet rowerami. Szukały ratunku po wypiciu różnych specyfików, które miały wywołać poronienie. W wyniku takiej próby aborcji czasami umierało dziecko, ale nieraz również matka”.
Prowokowania przez małoletnie matki poronienia to bardzo poważny problem. W związku z tą sytuacją ghański episkopat zorganizował w Akrze, w dniach 7-8 sierpnia br., dwudniową konferencję pro-life pod hasłem: „Promowanie życia i wartości rodzinnych wobec panowania kultury śmierci”.
Organizatorom chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi polityków i zwierzchników religijnych na kwestie wychowania dzieci i młodzieży oraz szacunku dla życia. Podstawowym zadaniem decydentów jest tworzenie i umacnianie w kraju autentycznej kultury życia.
„Ghana jest w sercu burzy pomiędzy kulturą życia i kulturą śmierci w Afryce. Kościół zdaje sobie z tego sprawę i dlatego pragnie promować Ewangelię życia, piękno miłości, wartość czystości małżeńskiej i rodzinę” – wyjaśnia bp Afrifah-Agyekum.
W ramach konferencji odbędą się m.in.: kampania modlitwy, wykłady i prelekcje, a także marsz pro-life ulicami Akry, stolicy Ghany.
[Na podstawie serwisu internetowego Radia Watykańskiego - 05.08.2015 r.]
Zdjęcie: Wikipedia (Sintinon) – DP/ CC-BY-SA 3.0