Kolumbia stała się trzecim państwem, które w ostatnich miesiącach przystąpiło do Deklaracji Konsensusu Genewskiego podkreślając, że inicjatywa pro-life i prorodzinna, zapoczątkowana przez byłego sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nawet po tym, jak prezydent Joe Biden w 2021 roku wycofał rząd USA z udziału w tym międzynarodowym pakcie i wezwał innych sygnatariuszy, aby zrobili to samo.
Rząd Kolumbii jednak przyłączył się do Deklaracji Konsensusu Genewskiego, międzynarodowego porozumienia dyplomatycznego w obronie życia i rodziny, zawartego za rządów prezydenta Trumpa, w celu zwalczania prób uznania aborcji za prawo człowieka i zmiany definicji rodziny.
Podczas specjalnej sesji Organizacji Państw Amerykańskich z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin w dniu 15 maja. María Carmelina Londoño, wiceminister ds. kontaktów wielostronnych Kolumbii oświadczyła: – Korzystamy z tej okazji, aby ogłosić, że Kolumbia przystępuje do Konsensusu Genewskiego.
Sesja była zorganizowana z inicjatywy rządu Brazylii, która obecnie pełni funkcję sekretarza koalicji krajów, które podpisały Deklarację Genewską. Przedstawiciele delegacji kilku krajów przedstawili wówczas sytuację dotyczącą polityki prorodzinnej prowadzoną przez swoje rządy..
– Przystąpienie naszych kolumbijskich braci do Deklaracji Genewskiej to wielkie zwycięstwo sprawy obrony życia na naszym kontynencie. To zwycięstwo suwerenności naszych krajów na rzecz poważnej pracy w dziedzinie ochrony zdrowia kobiet, a przede wszystkim obrony życia nienarodzonych dzieci – powiedziała Cristiane Britto, brazylijska minister ds. kobiet, rodziny i praw człowieka.
W dniu 13 maja Britto spotkała się w Nowym Jorku z ministrami z krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, aby omówić sposoby rozszerzenia współpracy grupy krajów, które podpisały Deklarację Genewską.
Więcej informacji TUTAJ
Deklaracja Konsensusu Genewskiego została oficjalnie ogłoszona w październiku 2020 roku w Waszyngtonie przez 34 kraje biorące udział w specjalnym spotkaniu z udziałem sekretarza stanu USA, Mike'a Pompeo i sekretarza ds. zdrowia i opieki społecznej, Alexa Azara. Pakt ten został również oficjalnie zarejestrowany przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
Deklaracja potwierdza, że rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa, zgodnie z obowiązującymi traktatami międzynarodowymi. Stwierdza również jednoznacznie, że nie istnieje międzynarodowe prawo do aborcji oraz że przerywanie ciąży nie powinno być nigdy promowane jako metoda planowania rodziny. Podkreśla też, że decyzje dotyczące polityki aborcyjnej należy podejmować tylko i wyłącznie na szczeblu krajowym.
Jednoznaczne odrzucenie aborcji jako prawa międzynarodowego w Deklaracji Genewskiej jest sprzeczne z decyzją kolumbijskiego Trybunału Konstytucyjnego, który w 2006 roku uznał aborcję za prawo międzynarodowe, a w orzeczeniu z lutego br. nakazał rządowi kolumbijskiemu ułatwienie dostępu do aborcji na żądanie do szóstego miesiąca ciąży i aż do porodu w przypadku stwierdzenia choroby nienarodzonego dziecka.
Od tego czasu członkowie Kongresu Kolumbii odrzucili wszystkie propozycje legislacyjne dotyczące legalizacji aborcji, jednak władza wykonawcza poprzez działania administracyjne zezwoliła na przeprowadzanie przerywania ciąży w szpitalach publicznych.
Nadal w Kolumbii aborcja pozostaje przestępstwem od poczęcia. W komentarzach, opublikowanych w kolumbijskim dzienniku El Espectador, Ministerstwo ds. Spraw Kontaktów Wielostronnych Kolumbii potwierdziło zgodność działań rządu kolumbijskiego z założeniami Deklaracji Genewskiej.
Źródło: C-Fam, opracowanie własne – 20 maja 2022 r.