Na Walnym Zgromadzeniu członków Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny, które odbyło się w sobotę 11 czerwca w Porszewicach, przyjęto zreformowany statut organizacji, a także włączono nowych członków.
Do Federacji dołączyło dziś trzynaście nowych podmiotów: Civitas Christiana (Oddział: Gdańsk), Poradnia Bioetyczna (Kraków), Diakonia Życia Archidiecezji Gdańskiej, Grupa Macierzanki (Łódź), Ethics Advisors (Kraków), Realitas (Lublin), Fundacja Życiu Tak, Fundacja Dom Rodzinny Jandrzejówka, Fundacja Rodzin Polskich im. św. Jana Pawła II (Świętochłowice), Fundacja Evangelium Vitae (Wrocław), Contra In Vitro (Rzeszów), Instytut Suwerennej (Białystok), Fundacja w Dobrym Tonie (Białystok). Federacja powiększyła się właściwie o połowę. Aktualnie tworzy ją 31 podmiotów.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny ma 30 lat, a jej formuła nie dość, że się nie wyczerpała, to ciągle się odradza, reformuje i rozwija – mówi prezes PFROŻiR Jakub Bałtroszewicz, który wyraził także wdzięczność wszystkim dotychczasowym członkom Federacji. Przypomniał śp. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego i śp. inż. Antoniego Ziębę, którzy dali fundamenty pod to, jak należy mówić o obronie życia w Polsce. Szczególne podziękowania skierował wobec prof. Alicji Grześkowiak, która jako wicemarszałek Senatu zaprosiła organizacje pro-life do sali senackiej dając początek Federacji oraz dr. Pawłowi Wosickiemu, który przez wiele lat kierował Federacją jako jej prezes i ją kształtował.
Jakub Bałtroszewicz zapowiada, że w najbliższym czasie zwróci się do organizacji, które na przestrzeni ostatnich lat, z różnych powodów ją opuściły, aby spróbować na nowo podjąć współpracę z reformującą się Federacją. – Chcemy na powrót z Federacji uczynić jak najszerszą platformę dla ruchów pro-life w Polsce – zapowiada prezes PFROŻiR.
Federacja będzie teraz oczekiwała na decyzję sądu w sprawie przyjętego dziś zreformowanego statutu. A w najbliższych miesiącach będą trwały prace nad deklaracją ideową. – Chcemy, żeby wszystkie organizacje, które chronią ludzkie życie czuły się zaproszone do współpracy z Federacją – mówi Jakub Bałtroszewicz i dodaje, że członkowie PFROŻiR będą starali się zaprosić do współpracy kolejne fundacje i stowarzyszenia, aby przywrócić Federacji dawną świetność. – Chcemy pokazać, że jeśli jest wola współpracy, to takie organizacje jak Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny mogą stać się narzędziem promowania wartości życia każdego człowieka – podkreśla.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny 21 czerwca będzie obchodziła 30-lecie istnienia. W 1992 r. prof. Alicja Grześkowiak zaprosiła na spotkanie w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej grupę przedstawicieli ruchów pro-life. Jeszcze w czerwcu tego samego roku na zjeździe założycielskim powołano Federację.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny zrzesza kilkadziesiąt organizacji prorodzinnych zajmujących się obroną życia poczętego oraz wspieraniem rodziny w różnych aspektach jej funkcjonowania: od niesienia pomocy materialnej poprzez edukację społeczeństwa aż do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym na szczeblu samorządowym, krajowym i unijnym. W 2012 roku została uhonorowana Europejską Nagrodą Obywatelską.
W deklaracji ideowej Federacja oświadcza między innymi: Uznając życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci za wartość fundamentalną, poszanowanie prawa do życia każdej istoty ludzkiej bez względu na wiek czy kondycję psychofizyczną, uważamy za podstawę, na której budować należy cały system w suwerennym państwie.