330 tysięcy dzieci urodziło się w Polsce w ubiegłym roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z roku na rok liczba nowo narodzonych dzieci spada. Jednocześnie rośnie średni wiek rodzących kobiet.
Kobiety odkładają decyzję o potomstwie.
– 30 lat temu dominującą grupą kobiet, które rodziły, były kobiety w wieku 20-24 lata. W tej chwili mamy taki efekt, że mediana wieku rodzącej kobiety jest powyżej 30 roku życia – mówił dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu, Jacek Kowalewski.
Z roku na rok przybywa kobiet, które decydują się na pierwsze dziecko coraz później. Dziś średni wiek kobiety rodzącej to 30 lat i 6 miesięcy.
– Wpływ na to mają dwie zasadnicze przyczyny. Pierwsza to jest przyczyna demograficzna. Mianowicie zmienia się struktura ludności. Drastycznie przybywa osób, które są starsze –tłumaczył Jacek Kowalewski.
Tak więc dziś jest mniej potencjalnych rodziców niż 10 czy 20 lat temu. Kolejne przyczyny odkładania decyzji o potomstwie to: coraz późniejsze zawieranie związków małżeńskich i zmiany cywilizacyjne.
– Czynniki, jakie mogą wpływać na postawy prokreacyjne osób w najlepszym wieku do zostania rodzicami to: rynek pracy, sytuacja finansowa i rynek mieszkaniowy. Wydaje się, że niepewność na tych rynkach może powodować to, że młode osoby nie decydują się na prokreację – wyjaśnił demograf z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dr Krzysztof Szwarc.
W Polsce brakuje instytucji, która zajmowałaby się badaniem zjawisk demograficznych – uważa poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski.
– Proponujemy powołanie do życia Polskiego Instytutu Rodziny i Demografii. Instytucji, która kompleksowo podeszłaby do tego problemu, prowadziła badania i działania nie pomyślane na rok, na dwa czy na pięć, tylko na kilka dekad – wyjaśnił.
Podobne placówki działają we Francji, w Czechach, w USA i na Węgrzech.
(Za: TV Trwam News, radiomaryja pl)