Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Już w ósmym tygodniu ciąży dzieci w łonie matki są na tyle rozwinięte, że mogą odczuwać ból. Dr Maureen Condic, dyrektorka działu nauczania embriologii człowieka na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Utah, już prawie dziesięć lat temu zeznała przed Kongresem USA, że dzieci w okresie prenatalnym mogą odczuwać ból po upływie ósmego tygodnia ciąży (6 tygodni od poczęcia). Jednak aktywiści aborcyjni i liberalne media głównego nurtu nadal poddają w wątpliwość naukowe fakty dotyczące odczuwania bólu przez płód.

W poniedziałek weryfikacja faktów Newsweeka potwierdziła, że ​​dowody naukowe na to, że nienarodzone dzieci mogą odczuwać ból przed 15. tygodniem ciąży, są niezweryfikowane. Opierał się jednak przede wszystkim na źródłach proaborcyjnych, aby sprawdzić to twierdzenie i nie rozmawiał z naukowcami, takimi jak Condic, którzy się z tym nie zgadzają.

W poniedziałek, 10 października br., Newsweek opublikował komentarze do wystąpienia gubernatora Wirginii, republikanina Glenna Youngkina, który poparł ograniczenie aborcji do 15. tygodni z uwagi na odczuwanie bólu przez poczęte dziecko. Kwestionując oświadczenie gubernatora, Newsweek powołał się na dwa źródła, oba proaborcyjne: American College of Obstetricians and Gynecologists - Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG) oraz Physicians for Reproductive Health - Lekarzy Popierających Zdrowie Reprodukcyjne.

Według Newsweeka ACOG twierdzi, że dziecko w okresie prenatalnym nie może odczuwać bólu wcześniej niż w 27. tygodniu ciąży, ponieważ ból jest doświadczeniem odczuwanym za pomocą receptorów nerwowych przy skórze, które informują mózg, że ciało ulega uszkodzeniu. Zarówno układ nerwowy, jak i mózg, muszą być wystarczająco rozwinięte.

Jednak zauważenie odczuwania bólu przez poczęte dziecko dopiero w 27. tygodniu ciąży, wydaje się absurdalnie spóźnione. Obecnie, wcześniaki mają już szansę na przeżycie w 21-22 tygodniu ciąży. Wprowadzono też rutynową praktykę znieczulania tak małych dzieci podczas operacji płodowych.

W 2016 roku dr Colleen A. Malloy, profesorka neonatologii w Feinberg School of Medicine na Northwestern University, podczas komisji senackiej w Kongresie USA, oświadczyła, że anestezjolodzy i chirurdzy stosują leki przeciwbólowe w 20. tygodniu ciąży, co jest całkowicie poparte literaturą i badaniami. Standard opieki na OIOM-ach wymaga uwagi i leczenia bólu u noworodków – stwierdziła Malloy. – Nie ma powodu, aby sądzić, że dziecko urodzone będzie inaczej odczuwać ból, niż to samo dziecko jeszcze przybywające w macicy – dodała.

Profesor nadzwyczajny w dziedzinie psychologii i ekspert od bólu płodu na Narodowym Uniwersytecie Singapuru, Stuart Derbyshire, wskazał, że zgodnie z definicją bólu stosowaną przez niektórych ludzi, donoszone dziecko nie jest w stanie go odczuwać przez kilka miesięcy po urodzeniu się – To naprawdę dokładnie zależy od tego, co rozumiesz przez „ból” – podkreślił.

Jeżeli zdefiniujesz ból jako wysokopoziomowe, autorefleksyjne, konceptualne doświadczenie, zależne lub koniecznie wyrażone za pomocą języka, to płód nie odczuwa go w żadnym okresie rozwoju prenatalnego – dodał.

Prof. Derbyshire w wywiadzie dla Newsweeka stwierdził: – Płód nigdy tego nie odczuwa, ale z drugiej strony noworodek też tego nie odczuwa, czyli pojawienie się wyraźnego zrozumienia tego, że boli —zajmie mu kilka miesięcy po opuszczeniu łona matki.

Stwierdził też, że najprawdopodobniej dzieci w okresie prenatalnym posiadają zdolność odczuwania bólu w wieku około 16. tygodni ciąży, podając jako dowód, że obwody pnia mózgu są już rozwinięte i funkcjonują oraz pojawia się możliwość zaobserwowania elastyczności motorycznej.

Są jednak inni naukowcy, którzy twierdzą, że dzieci w łonie matki mogą odczuwać ból znacznie wcześniej. Najwcześniejsze reakcje na odruchy motoryczne bodźców bólowych można wykryć już w 7,5 tygodnia ciąży [5,5 tygodnia po zapłodnieniu] – podaje jedno z badań z 2012 roku.

Dr nauk medycznych Steven Zielinski, internista ze stanu Oregon, w 1984 roku opublikował badania mające na celu potwierdzenie dowodów na ból przed narodzeniem. Zeznał on przed Kongresem, że dziecko w okresie prenatalnym może odczuwać ból w ósmym i pół tygodnia, a być może wcześniej, oraz że dziecko przed urodzeniem w odpowiednich okolicznościach jest zdolne do płaczu.

Wspomóż obronę życia

Zieliński i jego współpracownicy, dr Vincent J. Collins i Thomas J. Marzen, napisali:– Funkcjonujące struktury neurologiczne, niezbędne do odczuwania bólu, prawdopodobnie pojawiają się już w 8 tygodniu ciąży, a na pewno do 13 i pół tygodnia ciąży. Nerwy czuciowe, w tym nocyceptory (receptory bólowe reagujące na bodźce uszkadzające tkanki) docierają do skóry płodu przed 9. tygodniem ciąży. Może to wywołać mechanizm obronny, np. odruch. Pierwsza wykrywalna aktywność mózgu występuje we wzgórzu między 8. a 10. tygodniem ciąży. Przepływ impulsów elektrycznych przez włókna nerwowe i rdzeń kręgowy ma miejsce między 8. a 9. tygodniem ciąży. Do 13 i pół tygodnia cały czuciowy układ nerwowy funkcjonuje już jako całość we wszystkich częściach ciała.

Upowszechnij tę informację

 

Źródło: Life News, opracowanie własne – 10 października 2022 r.