Dzieci idące do szkoły i coraz krótsze dni to większe ryzyko wypadków na drogach, zwłaszcza jeśli brakuje dobrego oznakowania pieszych. W okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby wypadków z ich udziałem. Policja apeluje o używanie odblasków.
Według danych policji, w 2015 r. najwięcej osób pieszych zginęło i zostało rannych w grudniu – zabitych było 171 (18,5 proc. ogółu), rannych 1 tys. 152 (14,1 proc. ogółu).
“Wpływ na tak dużą liczbę wypadków mają warunki klimatyczne, a zwłaszcza wcześnie zapadający zmrok i gorsza widoczność” – mówi PAP mł. asp. Michał Gaweł z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.
Jak dodaje młodszy aspirant, używanie elementów odblaskowych, szczególnie przez pieszych w okresie, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, jest niezbędne i często może decydować o czyimś życiu.
Dzięki elementom odblaskowym pieszy oraz rowerzysta poruszający się po zmroku jest dużo lepiej widoczny przez kierujących samochodami. Z większej odległości widać taką osobę, która odpowiednio przygotowała się na pieszą wędrówkę drogą.
“Kierujący pojazdem, który ma więcej czasu na podjęcie reakcji, będzie wiedział, co ma zrobić. W zależności od tego, w jakiej będzie odległości – w razie potrzeby zacznie hamować lub zwalniać” – mówi z rozmowie z PAP asp. szt. Paweł Przestrzelski z Wydziału Ruchu Drogowego KSP.
“Nie zawsze piesi zwracają uwagę na kierowców, natomiast kierowcy muszą zwracać, bo wiadomo, że to oni mają większy wpływ na bezpieczeństwo. Pieszy ma mniejsze szanse” – podkreśla policjant.
“W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, co jest związane z działaniami podejmowanymi przez policję oraz inne służby. Dzięki kampaniom społecznym i innym przedsięwzięciom mającym na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym rośnie świadomość społeczna” – informuje PAP mł. asp. Gaweł.
Jedną z propozycji edukacyjnych w dziedzinie dobrego oznakowania na drodze jest akcja “Odblaskowi.pl”.Projekt odbywa się już po raz siódmy. Organizatorzy w towarzystwie znanych osób rozdają akcesoria odblaskowe oraz ulotki edukacyjne dotyczące poruszania się w ruchu drogowym. Oprócz tego tzw. “Odblaskowy patrol” prowadzi adresowane do najmłodszych interaktywne gry oraz pogadanki. Wydarzenia te odbywać się będą w miastach całej Polski.
[Za: PAP/ RIRM z 14.09.2016]