Kolejny proaborcyjny ruch prezydenta Francji. Tym razem Emmanuel Macron domaga się, aby „prawo” do tzw. aborcji zawarte było nie tylko we francuskiej konstytucji, ale także w Karcie Praw Podstawowych UE.
Wiele wskazuje na to, że niebawem konstytucja Francji będzie zawierała zapis dotyczący „prawa” do zabijania dzieci nienarodzonych, czemu kibicuje Macron. Choć potrzebne jest tu zdobycie 3/5 głosów w głosowaniu w parlamencie, ostatnie głosowania zdecydowanie pokazują, że prezydent Francji może liczyć tu na poparcie. Macronowi zależy na tym, aby w artykule 34 konstytucji znalazł się zapis o tym, że „ustawa określa warunki korzystania przez kobietę z wolności do przerwania ciąży”. Na Francji jednak nie chce kończyć.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” przypomniał, że przed rokiem, gdy Francja obejmowała prezydencję w UE, Macron mówił o chęci zakotwiczenia „prawa” do tzw. aborcji w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Stanowisko po jego myśli już w lipcu ubiegłego roku zajął Parlament Europejski, przegłosowując propozycję zmiany art. 7 KPP, który można uzupełnić o wspomniany zapis. Choć jak twierdzi FAZ, celem Macrona jest przede wszystkim wyostrzenie jego wizerunku politycznego w Europie, to inicjatywa dotycząca „prawa” do aborcji w UE ma poparcie także w polityce wewnętrznej Francji. Dowodem jest zgłoszenie przez szefa komisji ds. Europy we francuskim Zgromadzeniu Narodowym projektu rezolucji, co miało miejsce 8 marca. Dokument ten potępia zmiany prawa na rzecz ochrony dzieci poczętych w takich krajach jak: USA, Polsce i na Węgrzech w tej kwestii. Ocenia je jako „niepokojące kroki wstecz” jeśli chodzi o „prawa kobiet”.
Wspomóż obronę życia |
Natomiast w dniu dzisiejszym rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Christian Wigand zapytany o sprawę wyroku na Justynę Wydrzyńską podkreślił, że Unia Europejska nie ma kompetencji, by ingerować w prawo wewnętrzne kraju dotyczące aborcji. Podczas konferencji prasowej rzecznik KE, zapytany o sprawę wyroku na lewicową aktywistkę za przekazanie tabletek poronnych kobiecie, która w aborcji farmakologicznej zabiła swoje dziecko, wyjaśnił, że regulacje dotyczące aborcji to obszar legislacyjny, który leży w kręgu kompetencji państw członkowskich.
[Za: tysol.pl, dw.com, marsz.info, infocatolica.com, zdj. Unsplash/Apostolos Vamvouras]