Obecnie, gdy za zaledwie kilka tygodni (24 czerwca) przypadnie rocznica historycznej decyzji Sądu Najwyższego USA, obalająca precedens aborcyjny i przekazująca prawo do decydowania legislaturom stanowym, 15 stanów zakazało aborcji całkowicie lub z niewielkimi wyjątkami, a 8 stanów nadal walczy w sądach w sprawach z powództwa grup aborcyjnych. Prawie połowa stanów wprowadziła ograniczenia dotyczące aborcji na życzenie – niektóre tylko częściowo, inne całkowicie
. 25 stanów wprowadziło zakaz aborcji po 15. tygodniu ciąży, kolejne dwa po 12. tygodniach. Trudno to nazwać prawem pro-life, niemniej jest to jednak krok w dobrym kierunku, gdyż wcześniej można było zabić każde dziecko w łonie matki do czasu tzw. przeżywalności poza jej łonem, uznawanego według standardów z 1973 oku na 24 tydzień ciąży.
Dustin Curtis, z organizacji Students for Life w wywiadzie dla Daily Caller News Foundation stwierdził, że ruchy pro-life koncentrowały się na wprowadzeniu ustawodawstwa zakazującego aborcji od poczęcia lub gdy można już stwierdzić tętno poczętego dziecka po 6. tygodniach. Przyznał, że udało się odnieść prawdziwy sukces, ale nadal bardzo wiele jest do zrobienia.
– Ważnymi impulsem w ochronie życia są prowadzone wczesne ograniczenia, to jest prawdziwe podejście pro-life i obserwujemy je w całym kraju – powiedział Curtis. – W praktyce ponad 9 na 10 aborcji odbywa się przed 12. tygodniem ciąży, ograniczenie możliwości jej dokonania po tym okresie prawie nic nie zmienia.
Marjorie Dannenfelser, prezes Pro-Life America SBA podczas ostatniej konferencji prasowej stwierdziła; - Dosłownie połowa kraju podjęła działania, aby ochronić nienarodzone dzieci, a także pomóc ich natkom. W tym samym czasie lewica ponownie bezpardonowo walczyła przeciwko każdemu krokowi, każdemu centymetrowi i wszelkim ograniczeniom bez względu na wiek dzieci w okresie prenatalnym– powiedziała Dannenfelser. – Tak to właśnie wygląda w naszych czasach, kiedy tzw. demokracja zaczyna działać w tak poważnej bitwie o prawo człowieka do życia.
Proaborcyjna organizacja badawcza WeCount, opublikowała raport, z którego wynika, że od lipca 2022 do grudnia 2022 roku liczba aborcji w stanach, gdzie wprowadzono zakazy i poważne ograniczenia spadła o 32 260 przypadków. Z drugiej strony po decyzji Sądu Najwyższego. stany promujące zabijanie poczętych dzieci aż do urodzenia, jak Nowy Jork, Wirginia czy New Jersey, odnotowały niewielki miesięczny wzrost tej liczby.
Stephen Billy, wiceprezes SBA, podczas konferencji prasowej ocenił, że w ciągu 11 miesięcy od decyzji Sądu Najwyższego udało się zapobiec ok. 60 000 aborcji. Ponadto gdyby zakazy weszły w życie we wszystkich 25 stanach, także tych, gdzie toczą się sprawy w sądach, ocalałoby ok. 200 tys. poczętych dzieci rocznie.
Kilka stanów nadal prowadzi batalie w sądach, np. Indiana czeka na orzeczenie sądu po zaskarżeniu ustawy chroniącej życie poczętych dzieci m. in. przez Świątynię Szatana
Wiceprezes ds. Komunikacji Life Action, Noah Brandt, stwierdził w wywiadzie dla DCNF, że jest bardzo ważne, aby obrońcy życia byli obecni na pierwszej linii frontu w tych stanach, gdzie toczy się batalia o ochronę życia, jak w Wisconsin i Pensylwanii oraz innych stanach na Środkowym Zachodzie, zwłaszcza w Kansas., gdyż każdy z nich posiada olbrzymi potencjał i poparcie dla ochrony dzieci w łonach matek.
Dannenfelser podkresliła, że obrońcy życia nie popadną w samozadowolenie i nie zaprzestaną walki w obliczu kampanii wyborczej zwłaszcza w Ohio.
Niektóre sondaże ukazują jednak, że wielu Amerykanów nadal nie popiera ograniczeń w dostępie do aborcji, na czym bazuje Partia Demokratyczna. Obrońcy życia jednak podkreślają,że wiele sondaży jest tak redagowanych, aby otrzymać taką odpowiedź, jakiej się oczekuje.
Administracja prezydenta Bidena robi wszystko, co tylko możliwe, aby ominąć decyzję Sądu Najwyższego i podważyć decyzje legislacyjne stanów opowiadających się a ochroną życia.
W styczniu Agencja Żywności i Leków (FDA) zniosła ograniczenia w dostępie do farmakologicznej pigułki aborcyjnej, umożliwiając jej zakup w wybranych aptekach lub przesyłką pocztową. Obecnie FDA jest w trakcie procesu sądowego z oskarżenia organizacji lekarzy zarzucających jej naruszenie procedur w celu jak najszybszego udostępnienia tych środków pod naciskiem politycznym bez własciwego zbadania ich poważnej szkodliwości dla kobiet.
Ruchy pro-life z pewnością powrócą do decyzji takich stanów, jak Karolina Północna czy Nebraska i in. , aby zabronić aborcji poniżej 12. tygodnia ciąży. Amerykańcy obrońcy życia podkreślają, że chociaż jakiekolwiek ograniczenia dostępu do aborcji należy oceniać pozytywnie, jednak życie dziecka zaczyna się od poczęcia, czyli połączenia komórek od ojca i matki. Nie ma znaczenia w jakim wieku zabija się człowieka – w 12. tygodniu, 15.tygidniu czy podczas porodu. – Powinniśmy zachęcać wszystkie stany, aby poszły na całość i chroniły każde ludzkie dziecko bez żadnej dyskryminacji oraz wprowadziły całkowity zakaz aborcji. - . powiedział Brandt, wiceprezydent ds. komunikacji Live Action.
Źródło: Life News, opracowanie własne– 29 maja 2023 r.