W czwartek 10 sierpnia 2023 rokuok. tysiąc Hindusów – głównie nastolatków i dwudziestolatków – zebrało się na II Ogólnokrajowym Marszu dla Życia w NewDelhi. Organizatorem było CHARIS India (Narodowe Kierownictwo Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w Indiach).
Poprzedni, pierwszy Marsz dla Życia w historii Indii,odbył się dokładnie rok wcześniej – 10 sierpnia 2022 roku, również w New Delhi. Oba marsze w 2022 i 2023 roku wspierał kard. Oswald Gracias, metropolita Bombaju. Do marszu przyłączyli się również ewangelicy oraz liderzy z całego kraju.
Dzień rozpoczął się Wystawą dla Życia, zorganizowaną przez rzymskokatolicką diecezję Puna. Marsz rozpoczął się po południu. Wzięli w nim udział przywódcy Kościoła katolickiego oraz innych wyznań i organizacji chrześcijańskich. Wśród liderów była obecna JohannaDurairag, która poprzez swoją organizację, Life for All, uratowała życie ok. 3000 dzieci w łonach matek. Był także obecny, znany hinduski ginekolog-położnik pro-life dr Finto Francis z Kerali.
Marszowi przewodniczył Francis Kalist, arcybiskup metropolita Pondicherry i Cuddalore. Towarzyszył mu znany hinduski lider i katecheta katolicki Cyril John, związany z Ruchem Odnowy w Duchu Świętym, wiceprzewodniczący rady International Catholic CharismaticRenewal Services, działającej przy Watykanie.Wśród znanych liderów należy także wymienić Silvena Miranda – koordynatora Katolickiej Wspólnoty Służb Narodowych (CNSC) oraz Ajina Josepha – krajowego koordynatora Youth United 4 Christ (YU4C).W wydarzeniu wzięły też udział takie organizacje obrony życia, jak Jesus Youth Prolife i EvaProlife. Ich członkowie entuzjastycznie skandowali hasła i trzymali plakaty wzywające do uchylenia ustawy aborcyjnej.
Podczas marszu delegacja obrońców życia udała się do urzędu okręgu Pune Collectorate, w imieniu zebranych przedstawiając memorandum wzywające do uchylenia ustawy The Medical Termination of PregnancyAct, 1971– MTPi ochrony praw hinduskich dzieci w okresie prenatalnym.
Badanie przeprowadzone przez Instytut Guttmachera wykazało, że w Indiach co roku dokonuje się ponad 15,6 milionów aborcji.Powszechnie wiadomo, że w Indiach dokonuje się także wiele aborcji ze względu na selekcję płci. Chociaż jest to nielegalne, eliminuje się dziewczynki, które dla uboższych rodzin są olbrzymim obciążeniem finansowym, gdy zgodnie z tradycją trzeba zapłacić posag (rodzaj odszkodowania) dla rodziny jej przyszłego męża.
Wiedza pro-life jest na bardzo niskim poziomie. Ludzie praktycznie niewiele wiedzą, na czym polega aborcja. Lokalne media nie podejmują tej tematyki, podobnie jak politycy.Temat aborcji nie jest także regularnie dyskutowany w lokalnych mediach, ani podejmowany przez liderów politycznych. Problematykę tę otacza kulturowa cisza.
- Dzięki łasce Bożej nasz kraj powoli otwiera oczy na okrucieństwo aborcji– powiedział Sebastian, członek organizacji YU4C i działacz pro-life z Chennai. – Nasi lokalni liderzy pro-life podejmują wiele inicjatyw i podróżują po całym kraju. Odwiedzają różne kościoły, parafie, szkoły i seminaria prowadząc systematyczną edukację pro-life, budując świadomość i głosząc Ewangelię Życia. (...) . – W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na odważny krok, aby uzyskać większy rozgłos w sprawie ochrony ludzkiego życia. Zorganizowaliśmy pierwszy Marsz dla Życia w Indiach,po 51. latach legalnej aborcji w naszym kraju. Wówczas zebrało się zaledwie dwieście osób, aby walczyć o wspólną sprawę ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że w tym roku w marszu wzięło udział prawie pięć razy więcej osób.
Podczas wiecu wystąpili także muzycy pro-life, dodając tłumowi energii. Jednym z nich była Joyful 6, rodzina składająca się z szóstki dzieci, która wspaniale ukazywała radość z posiadania licznej rodziny. Ajin Joseph zaśpiewał, napisany przez siebie nowy hymn Marszu dla Życia.
CHARIS India planuje zorganizowanie kolejnego narodowego Marszu dla Życia w Indiach w 2024 roku, oczywiście 10 sierpnia. Ma się on odbyć w Kerali na południu Indii, gdzie mieszka więcej katolików. Współpracę obiecała Komisja Charyzmatyczna Konferencji Biskupów Katolickich Kerali (KCBC),z archidiecezji Trichur.
Organizatorzy Marszu dla Życia w Indiach mają na celu stworzenie większej świadomości społecznej, aw nadchodzących latach włączenie bardziej świeckiego uczestnictwa przedstawicieli różnych religii, wyznań i kultur, aby zjednoczyć się i głośnoprzemawiać w imieniu pozbawionych głosu, niewinnych nienarodzonych dzieci.
Indie są największym i najbardziej zaludnionym krajem na świecie, siódmym pod względem powierzchni. Dominującym wyznaniem jest hinduizm (80,5%), następnie islam (14,4%) i buddyzm (1,1%). Chrześcijanie łącznie to zaledwie 2,5% - w tym 0.9% katolików oraz 1,5% protestantów (łącznie). Jedynie chrześcijanie, którzy dość często są atakowani przez hinduistów, wykazują inicjatywy pro-life. Jest to znakomity zaczyn, ale ze względu na znikomą ich liczbę w tym olbrzymim, wielowyznaniowym i wielonarodowym społeczeństwie, mają małe możliwości podejmowania edukacji pro-life na szeroką skalę. Tym bardziej godnym podziwu jest ich odwaga podejmowania publicznych Marszy dla Życia.
Pierwsze inicjatywy dotyczące ochrony życia dzieci poczętych w Indiach były skupione wokół środowiska Matki Teresy z Kalkuty. Dużo inicjatyw podejmowała też hinduska lekarka śp. Maria Mascarentas z mężem, również lekarzem, w Bangalore.
Human Life International nawiązało współpracę z archidiecezją w Bombaju, gdzie przez wiele lat funkcjonowała jedna z filii tej międzynarodowej organizacji. Obecnie filie Human Life International w Indiach znajdują się w Goa, Karwar i Bangalore.
Źródło: Life News, opracowanie własne – 17 sierpnia 2023 r.