Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Nie ma stópki zbyt małej, by nie pozostawiła na tym świecie śladu

      Październik to miesiąc, w którym szczególnie wspomina się wszystkie zmarłe dzieci. 15 października obchodzony jest bowiem na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody tego Dnia. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w wielu miastach w całej Polsce. Ten dzień przypomina o dzieciach zmarłych przed narodzinami, ale także o ich rodzinach. W niejednej rodzinie jest dziecko, które odeszło zbyt szybko i spowodowało, że nagle świat jego rodziców legł w gruzach. To Dziecko zmieniło ich swoją obecnością, a oni już na zawsze niosą ślad tego krótkiego z nim spotkania.

Światowy Dzień Dziecka Utraconego lub Nienarodzonego (National Pregnancy and Infant Loss Remembrance Day) obchodzony jest 15 października nie bez powodu – tyle trwałaby ciąża licząc od 1 stycznia.
Dzień ten, obchodzony na świecie od 1988 roku – po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce od 2004 roku, ma na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat poronienia i utraty dziecka.
Jego pomysł narodził się z potrzeby mówienia światu o naszym bólu, a także z konieczności dokonania zmian w świecie, który ucieka od śmierci i od cierpienia, za wszelką cenę wmawiając ludziom, że wszystko będzie dobrze, uśmiechnij się. Nie. Nie będzie dobrze. Długo nie będzie dobrze, ale w końcu, wierzcie mi, uda się zagoić tę ranę, mimo że na zawsze pozostanie rysa na duszy – czytamy na stronie internetowej Organizacji Rodziców po Stracie „Dlaczego”.
Symbolami dziecka utraconego jest m.in. fioletowy motyl. Często taki znak można znaleźć przy łóżeczku noworodka z ciąży mnogiej, z której nie wszystkie dzieci przeżyły. Innym symbolem jest np. błękitno-różowa kokardka.

Statystyki wskazują, że około 10 – 15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży. Szacuje się, że około 40 tysięcy kobiet w Polsce doznaje poronienia, 2 tysiące dzieci rodzi się martwych, a kolejne kilka tysięcy dzieci, na skutek chorób i nieszczęśliwych wypadków, nie dożywa pełnoletniości. Utracenie dziecka w wyniku poronienia lub tuż po narodzeniu, to wciąż temat,ktorego wielu z nas się obawia albo uważa za temat tabu. W oddziałach położniczych sytuacja i świadomość rośnie, ale w dalszym ciągu brakuje opieki psychologów. Z bólem rodziny często muszą radzić sobie same. Na szczęście, od kilku lat powstaje w Polsce coraz więcej grup wsparcia. Do części z nich rodziny zgłaszają się same. ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami są niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.
Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie wzajemnie pomagać. Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela także indywidualnych konsultacji.

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski przygotowała pomoce duszpasterskiej dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka. Opracowanie zawiera materiały z dziedziny psychologii, prawa, teologii i liturgiki.

Kościół Ducha Świętego przy ul. Długiej w Warszawie jest diecezjalnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Przy tej świątyni w 1987 r. powstało Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Od ponad czternastu lat z tej świątyni wyrusza, co roku Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.

GDAŃSK

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej, Gdańsk-Żabianka Plac Kard. Stefana Wyszyńskiego 1.zaprasza osierocone rodziny oraz samotnych rodziców, do wspólnej modlitwy za nasze dzieci. Msza święta odbędzie się w sobotę 14 października 2023 roku o godzinie 15.00. Po Eucharystii odbędzie się symboliczny "chrzest pragnienia". Szczegóły o tej modlitwie za zmarłe nienarodzone dzieci stworzonej na potrzeby Wspólnoty znajdziesz  TUTAJ.  Rodzice chcący wziąć udział w "chrzcie pragnienia" mogą przynieść swoje świece. Po nabożeństwie zapraszamy na spotkanie przy kawie do sali parafialnej. Prosimy o słodkości.

KARUZY

14.10.2023 godz. 15.00 - w kościele św. Wojciecha - msza św., a po niej uroczystości na cmentarzu na Bilowie przy pomniku DZIECKA UTRACONEGO. - zbiorowy pochówek martwo urodzonych dzieci.

CZĘSTOCHOWA

ul. Okrzei 41 - Sanktuarium św. Józefa

17:30 Różaniec w intencji rodziców po stracie

18:00 Eucharystia

Zakończymy adoracją, podczas której, każdy rodzic będzie mógł zapalić
przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone Dziecko.

PAJĘCZNO

ul. Ogrodowa 91 - Parafia Narodzenia Pańskiego

18:00 Eucharystia i różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci oraz adoracja

RADOMSKO

 ul. kard. Stefana Wyszyńskiego - Kościół św. Ojca Pio

15:00 Eucharystia i różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci oraz modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego

WIELUŃ

ul. Krakowskie Przedmieście 1 - Klasztor Sióstr Bernardynek

14:45 Koronka do Bożego Miłosierdzia i Różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci

15:30 Eucharystia

ZAWIERCIE

ul. Sienkiewicza 4 – Bazylika św. Apostołów Piotra i Pawła

17:15 Różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci

18:00 Eucharystia, po niej adoracja

Patronat honorowy nad Dniem Dziecka Utraconego  w  Archidiecezji Częstochowskiej objął Ks. Abp dr Wacław Depo

Poniżej plan obchodów Dnia Dziecka Utraconego w całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

BARLINEK

15.10.2023 (niedziela)

Godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Pomniku Pamięci Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym, ul. Gorzowska 77.

Godz. 17:30 – Nabożeństwo w intencji rodziców po stracie dziecka w kościele pw. św. Bonifacego.

CHOSZCZNO

15.10.2023 (niedziela)

Godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Grobowcu Dzieci Utraconych, Cmentarz Komunalny, ul. Wolności 26.

DĘBNO

15.10.2023 (niedziela)

Godz. 15.00 – Różaniec przy Grobowcu Dzieci Utraconych na cmentarzu przy ul. Włościańskiej, kwatera nr IV.

GOLENIÓW

15.10.2023 (niedziela)

Godz. 15.00 – Różaniec, Grobowiec Dzieci Utraconych, Cmentarz Komunalny, ul. Przestrzenna.

21.10.2023 (sobota)

Godz. 14.00 – Pogrzeb zbiorowy Dzieci Utraconych, Grobowiec Dzieci Utraconych, Cmentarz Komunalny, ul. Przestrzenna.

GRYFINO

15.10.2023 (niedziela)

Godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego, Grobowiec Dzieci Utraconych, Cmentarz Komunalny, ul. Pomorska 1C.

POLICE

14.10.2023 (sobota)

15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego, Grobowiec Dzieci Utraconych, Cmentarz Komunalny, ul. Tanowska 8, kwatera nr 2.

STARGARD

15.10.2023 (niedziela)

Godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego, Grobowiec Dzieci Utraconych, Cmentarz Komunalny, ul. Kościuszki 80.

Godz. 18.30 – Różaniec, Parafia pw. św. Józefa przy kościele św. Jana Chrzciciela.

Godz. 19.00 – Msza Święta, Parafia pw. św. Józefa przy kościele św. Jana Chrzciciela.

SZCZECIN

9.10.2023 (poniedziałek)

Godz. 14.15 – Kaplica boczna na Cmentarzu Centralnym przy ul. Ku Słońcu – modlitwa pożegnania Dzieci Utraconych, po której nastąpi kremacja ciał.

10.10.2023 (wtorek)

Godz. 09.00 Grobowiec Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w Szczecinie – pogrzeb.

Godz. 18.00 parafia pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej 22 – Msza Święta w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego.

15.10.2023 (niedziela)

15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego, Grobowiec Dzieci Utraconych na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej.

16:30 – Różaniec przy Pomniku Dzieci Utraconych na Cmentarzu Centralnym przy ul. Ku Słońcu (kwatera 80F).

ŚWINOUJŚCIE

19.10.2023 (czwartek)

Godz. 17.15 – Różaniec, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza, ul. Piastowska 11.

Godz. 18.00 – Msza Święta w intencji rodziców po stracie dziecka, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza, ul. Piastowska 11.  Po Eucharystii nastąpi wspólny przejazd na modlitwę przy Grobowcu Dzieci Utraconych, cmentarz przy ul. Karsiborskiej, sektor F4.

POZNAŃ

15.10.2023  - Parafia pw. św. Antoniego oraz Poradnia Carissima w Poznaniu zapraszają na obchody Dnia Dziecka UtraconegoGłównym punktem obchodów będzie Eucharystia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego na poznańskiej Starołęce. Po Mszy św. poczęstunek i spotkanie, aby pobyć razem z innymi, którzy noszą takie samo doświadczenie w swoim sercu, tylko inaczej je przeżywają.

Poradnia Carissima w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego zajmuje się wsparciem kobiet, rodzin i par po stracie dziecka.

SIEDLCE

16.10.2023 godz. 12.00 – parafia katedralna Niepokalanego poczęcia NMP – Msza św. ,następnie pochówek  dzieci utraconych na cmentarzu janowskim

BIAŁA PODLASKA

10.10.2023  godz. 14.00 – parafia bł. Honorata Koźmińskiego Msza  Św. , następnie pochówek dzieci  utraconych na cmentarzu

MIĘDZYRZEC PODLASKI

8 10.2023 godz. 16.00 – parafia św. Mikołaja Msza św. W intencji rodziców dzieci utraconych

RADZYŃ PODLASKI

11.10.2023 – sanktuarium MBNP godz. 17.00 Różaniec św. I Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, godz. 18.00 Msza św. W intencji rodziców dzieci utraconych , następnie pochówek dzieci utraconych na cmentarzu komunalnym.

PARCZEW

15.10.2023 – parafia św. Jana Chrzciciela – godz. 17.30 Różaniec św. w intencji rodziców dzieci utraconych, 18.00 Msza. Św.

GARWOLIN

14.10.2023 – parafia Przemienienia Pańskiego 10.00  (lub 11.00) Msza św. W intencji rodziców dzieci utraconych, następnie pochówek dzieci utraconych

MARIAŃSKIE PORZECZE

15.10.2023 – sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej – godz. 17.00 - Różaniec św.  W intencji rodziców dzieci utraconych i  Msza. Św.

EŁK

14.10.2023 r. Msza św. godz. 10.00 w parafii katedralnej pw. św. Wojciecha Po wspólnej Eucharystii nastąpi złożenie urny z prochami dzieci w Grobie Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym nr 1 w Ełku. Od kilku już lat w ceremonii pogrzebowej biorą udział duchowni innych wyznań.

SUWAŁKI

15.10 2023 r. o godzinie 17.00 - parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - Msza św. ze szczególnym nabożeństwem. W tym mieście pochówki dzieci nienarodzonych odbywają się cztery razy w roku. Grób Dzieci Nienarodzonych znajduje się na cmentarzu komunalnym w Suwałkach przy ul. M. Reja.

KATOWICE

16.10.2023 godz. 17.00 kaplica Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach - Eucharystia w intencji rodziców dzieci zmarłych przed narodzinami. Po mszy, której przewodniczyć będzie bp Grzegorz Olszowski, odbędzie się spotkanie, podczas którego rodzice oraz krewni będą mogli doświadczyć wspólnoty z osobami, które również przeżyły śmierć nienarodzonego dziecka.

 LUBLIN

15.10.2023 - godz. 12.00 -  kaplica cmentarna, Cmentarz na Majdanku

 WROCŁAW

18.10.2023 - godz. 1520, na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Ceremonia rozpocznie się mszą św. w kaplicy cmentarnej, po której udamy się w stronę grobowca dzieci (kwatera nr 79, po prawej stronie kaplicy). Zaproszeni są zarówno rodzice, którzy w ostatnim czasie utracili dziecko oraz ci, którzy noszą w sercu stratę z wcześniejszych lat i być może nie mieli okazji pożegnać się ze swoim Maleństwem lub nie znają miejsca pochówku swojego dziecka.

KALISZ
15.10.2023 - Kościół na Rogatce – Kalisz, ul. Śródmiejska 43:,17.30 – Różaniec w intencji zmarłych dzieci oraz wszystkich przeżywających stratę swoich bliskich, 18.00 – Msza święta ze złożeniem zniczy przy figurze Matki Bożej Bolesnej, 19.00 – Spotkanie w domu parafialnym przy ulicy Harcerskiej 1 A 00

ZBROSŁAWICE 

14.10.2023 - parafiia Wniebowzięcia NMP - godzina 16.00 -  nowenna do Matki Bożej Zbrosławickiej i litania do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych. Następnie mszy św. i procesja do Pomnika Dzieci Utraconych. Wszystko zwieńczy akt zawierzenia.

DIEZECJA KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKA

W kilku miastach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w połowie października odbędą się kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, które z różnych powodów zostały pozostawione przez ich rodziców w szpitalach. Najczęściej są to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe. Wówczas obowiązek pochowania tych dzieci spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta pochówki odbywają się dwa razy do roku.

SŁUPSK
14.10.2023 - sobota - odbędzie się 18.  pogrzeb dzieci utraconych. Pochowanych zostanie 127 dzieci. Msza św. rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele dolnym w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, a o godz. 13.00 dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Do tej pory pochowano tam 983 dzieci.

KOSZALIN

14.10.2023 - zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych, pochowanych zostanie 19 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Będzie to 26. zbiorowy pochówek dzieci utraconych w Koszalinie. W grobowcu tym spoczywa 3806 dzieci.

SZCZECINEK

14.10.2023 szesnasty pogrzeb dzieci utraconych, pochowanych zostanie 24 dzieci. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka   - sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu o godz. 13.00. W grobowcu na szczecineckim cmentarzu pochowano już 335 dzieci.

WAŁCZ

16.10.2023 - 11. pogrzeb dzieci utraconych 16 października. Pochowanych zostanie 36 dzieci. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Do tej pory pochowano tam 351 dzieci.

PIŁA

28.10.2023 - 17. pogrzeb dzieci utraconych rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych.  Do tej pory pochowano tam 216 dzieci.

 

WYDARZENIA ONLINE

11.10.2023 - 19.00 11 października o godz. 19.00 - webinar TO BYŁO WAŻNE. PORONIENIE LINKLINK

 

REKOLEKCJE

10-12.11.2023 - LASKI - Dom Rekolekcyjny Sióstr Franciszkanek Służebniczek Krzyża Ja jestem z Wami- rekolekcje dal rodziców po stracie dziecka - ZAPISY tel. 508 098 589

17-19.11.2023 - rekolekcje dla rodziców po stracie - Centrum Edukacyjno-Formacyjne, KOSZALIN, ul. Seminaryjna 2a - więcej na diecezjakoszalin.pl, tel. 696918401, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

[Za: HLI- PL materiały własne, radiomaryja, arch. częstochowska]

PRO-LIFE to znaczy chronić i pomagać!

Pomóż nam ratować życie, to nienarodzone, ale także to, które powitaliśmy często mimo życiowych przeciwności jego mamy.

Prosimy wyślij DAR - za pośrednictwem Blika na nr telefonu 510-188-305 - na rzecz samotnych mam w ciąży i tych które przyjęły dar macierzyństwa, i mierzą się samotnie z wychowywaniem dzieci, także tych z niepełnosprawnością, na rzecz rodzin wielodzietnych oraz osieroconych dzieci. Możesz to zrobić także w sposób tradycyjny przez przelew na konto fundacji:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia, ul. Jaśkowa Dolina 47/1a 80-286 Gdańsk Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

PAYPAL: https://www.paypal.com/donate

Karta/Przelew ON-LINE https://www.prolife.org.pl/platnosci/

Pomóż wpłać, udostępnij! Dziękujemy, że jesteś z nami!