Dzień Praw Rodziny obchodzimy 22 października. Został on ustanowiony przez Sejm 21 października 2016 r. Data nie jest przypadkowa – 22 października 1983 r., w piątą rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, na apel Ojca Świętego Stolica Apostolska ogłosiła „Kartę Praw Rodziny”. Dzień Praw Rodziny jest okazją do podkreślenia znaczenia rodziny jako fundamentu rozwoju Polski, a także zaakcentowania potrzeby szczególnej troski o prawa rodzin.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznając, że fundament bytu i rozwoju Państwa Polskiego stanowi rodzina, zachęca wszystkich obywateli, instytucje oraz władze do stałej troski o prawa rodzin.
Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa wszystkie rodziny do komplementarnego wypełniania ich zadań oraz obrony i umacniania należnych im praw – napisali posłowie w podjętej w 2016 r. uchwale.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dołoży wszelkich starań, aby poprzez stanowienie odpowiedniego prawa, polskie rodziny mogły czuć się bezpiecznie, trwając w przeświadczeniu o stałej trosce państwa o ich byt materialny oraz wszechstronny rozwój– zapewniła Izba.
Dokument ten stał się inspiracją dla wielu programów i działań chroniących prawa i umacniających instytucję rodziny. Rodzina od zawsze była i będzie fundamentem silnego państwa, a rządzący ten fundament konsekwentnie powinni wzmacniać.
Bardzo ważnym wyzwaniem stojącym wobec instytucji państwa jest wyjście z pułapki niskiej dzietności. Nnależy stworzyć dobry klimat wokół rodzin. Pomóc ma w tym wsparcie młodych ludzi w zakresie polityki mieszkaniowej, wsparcie rodziców w opiece nad dziećmi do lat trzech oraz stworzenie dobrego klimatu w miejscu pracy. W tym aspekcie ważne jest wprowadzenie elastycznych godzin pracy i stabilne umowy o pracę.
[Za: sejm.gov.pl]