Człowiek nie dlatego żyje, że się urodził, tylko dlatego się rodzi, że żyje. (prof. Wanda Półtawska)
W Krakowie zmarła Prof. Wanda Półtawska - doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia człowieka. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Śp. Wanda Półtawska była wybitną polską lekarką, wielką obrończynią życia poczętego, profesor nauk medycznych i działaczką społeczną, była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück, współpracowniczką i przyjaciółką św. Jana Pawła II. Atywna i zaangażowana do ostatnich lat swojego życia.
Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 r w Lublinie. Jako młoda dziewczyna została harcerką, a podczas II wojny światowej przystąpiła do walki konspiracyjnej. Została aresztowana przez Gestapo, była więziona, torturowana i przesłuchiwana. Zesłano ją do Ravensbrück, gdzie przeprowadzano na niej eksperymenty pseudomedyczne.
Przed zakończeniem wojny wywieziono ją od obozu w Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 7 maja 1945. – Pani Wanda w młodzieńczych latach przeszła przez piekło więzień i obozów koncentracyjnych. W tym tyglu cierpienia i poniżenia wyłoniło się jednak złoto jej miłości i służby – mówił o Zmarłej kard. Stanisław Dziwisz w rocznicę jej 100. urodzin, dodając, że tą drogą szła przez całe życie jako żona i matka, jako lekarz i nauczyciel akademicki. – Całym sercem i duszą oddała się wielkiej sprawie obrony ludzkiego życia od jego poczęcia. Oddała się sprawie rodziny, przygotowania młodych do projektu pięknej małżeńskiej miłości. Uczyła słowem, prawością życia i niezłomną postawą, nie poddając się władzy w okresie panowania dyktatury komunistycznej – podkreślił wtedy.
W 1951 r. ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskała tam specjalizację i doktorat z psychiatrii. Pracowała jako wykładowca akademicki, w 1967 r. zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie i kierowała nim przez 33 lata. Od 1955 do 1997 roku Wanda Półtawska wykładała medycynę pastoralną w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). W 1967 roku, przy tej uczelni, zorganizowała Instytut Teologii Rodziny, którym kierowała przez 33 lata, szkoląc młode małżeństwa, narzeczonych oraz księży. Prowadziła też wykłady w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.Napisała szereg prac o przygotowaniu do małżeństwa i o właściwej postawie wobec współżycia płciowego.
Angażowała się w kampanię na rzecz upamiętnienia ofiar obozu Ravensbrück, uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. – Moją troską jest, by młodzi byli ludźmi, bo ja w swoim życiu spotkałam nieludzkich mężczyzn i nieludzkie kobiety. Wojna się skończyła, ale jej skutki wciąż trwają. Najstraszniejszym z nich jest zaniżenie wartości życia, co widzimy w dramatach aborcji i eutanazji – pisała w liście otwartym w sprawie pamięci o ofiarach Ravensbrück. Była działaczką konspiracji, więźniarką Ravensbrück
Przed II wojną światową działała w harcerstwie, podczas okupacji pełniła funkcję łączniczki. Aresztowana za działalność konspiracyjną, najpierw więziona na Zamku Lubelskim, potem została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddano ją pseudomedycznym eksperymentom. Cudem ocalała, a po wyzwoleniu uczestniczyła w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Prowadziła badania "dzieci oświęcimskich" - ludzi, którzy jako dzieci trafili do obozów koncentracyjnych. Opracowała też metodę "psychoterapii obiektywizującej" opartą na uświadamianiu nieprzystosowanej młodzieży jej miejsca w rodzinie i społeczeństwie. Zajmowała się też, w oparciu o swe doświadczenia w poradnictwie, wpływem aborcji na psychikę kobiety oraz wpływem postawy antykoncepcyjnej na współżycie małżeńskie i rodzinne.
W latach 50. poznała ks. Karola Wojtyłę. Ich wieloletnia przyjaźń doprowadziła do bliskiej współpracy i wymiany korespondencji. – Z ich przyjaźni i duchowej więzi zrodziło się dobro, które ubogaciło Kościół nie tylko w naszej ojczyźnie. Nie muszę dodawać, jak Jan Paweł II cenił prawość, mądrą myśl, doświadczenie i żarliwe zaangażowanie Pani Doktor w wielkie sprawy człowieka, rodziny i społeczeństwa – mówił kard. Stanisław Dziwisz. Św. Jan Paweł II nazwał ją nawet swoją siostrą. – O to właśnie dbał Papież: o zbawienie wszystkich ludzi, on próbował uratować od piekła każdego. Kochał wszystkich ludzi, zapytany, czy nie męczy go tłum, odpowiedział: „Nie ma tłumu, są rzesze osób” – mówiła o św. Janie Pawle II.
W swoich poglądach pozostawała zawsze jednoznaczna. Była działaczką pro-life i obrończynią życia poczętego. – Macie i musicie planować świętość, działanie, ale nie życie, bo nie macie władzy, żeby dać życie. Każde dziecko jest bowiem dziełem Boga, a nie człowieka – powiedziała. Doktor Półtawska angażowała się w działania na rzecz obrony życia człowieka. Każdy człowiek ma prawo żyć, nawet jeśli jest nieuleczalnie chory, niepełnosprawny, czy w początkowym, prenatalnym, stadium rozwoju – stwierdzała wilokrotnie. Stąd każdy z nas ma obowiązek, chronić życie i zrobić wszystko, by życie każdego i każdej z tych najmniejszych z nas mogło się rozwinąć niezależnie od tego, czy badania prenatalne są pomyślne, czy też mamy do czynienia z podejrzeniem jakiejkolwiek choroby, czy niepełnosprawności.. W licznych publikacjach i wystąpieniach przywoływała wartości i zasady bioetyki wywodzące się z antropologii chrześcijańskiej. W 2014 roku opublikowała "Deklarację wiary", podpisaną przez 4 tysiące lekarzy. Zajmowała się propagowaniem wartości małżeństwa i rodziny. Starała się przekazywać nauczanie papieża Jana Pawła II o świętości ludzkiej miłości. Organizowała i uaktywniała lekarzy w służbie życia i rodziny. Przez kilkadziesiąt lat doktor Wanda Półtawska zajmowała się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Wykładała w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Odeszła Dama Orderu Orła Białego Pani Profesor Wanda Półtawska. Lekarz, przyjaciółka Św. Jana Pawła II, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, niezłomna obrończyni życia. Wielka Osobowość w drobnej budowy Kobiecie. Niezapomniana. Przeżyła prawie 102 lata.…
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) October 25, 2023
Autorka blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki małżeństwa i rodziny. Wanda Półtawska została uhonorowana między innymi Medalem Polskiego Senatu i Krzyżem Komandorskim papieskiego Orderu świętego Grzegorza Wielkiego. Otrzymała doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington w Virginii. Została też odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Doktor Półtawska to honorowa obywatelka kilku polskich miast, między innymi Lublina, Krakowa, Siedlec i Zakopanego. W 2019 roku została odznaczona przez prezydenta Lublina medalem "Zasłużony dla miasta Lublin". Odznaczona Orderem Orła Białego. przez Prezydenta RP w 2016 r. W marcu 2023 została Patronką nowego oddziału noworodkowego w krakowskim szpitalu przy ulicy Siemiradzkiego (- Pani Wanda zawsze walczyła o życie najmniejszych. A ci najmniejsi będą tutaj leczeni. Jest patronem, którego postawa przyświeca ratowaniu życia tych kruchych istot - powiedział podczas uroczystości szef resortu zdrowia).
Internauci: „Dziękujemy za świadectwo życia”
Śmierć Wandy Półtawskiej poruszyła użytkowników Twittera/X. Prof. Wandę Póltawską żegnają politycy, dziennikarze i internauci.
Wanda Półtawska bezpośrednio łączyła nas z Janem Pawłem II, bo była jego przyjaciółką. Ja miałem to szczęście i przywilej, że trzy tygodnie przed objęciem funkcji ministra byłem u niej w mieszkaniu na mszy świętej odprawianej przez kustosza sanktuarium św. Ojca Pio. Długo rozmawialiśmy, to była wybitna postać— powiedział na antenie RMF FM minister edukacji prof. Przemysław Czarnek.
Podkreślił, że do końca życia walczyła o życie każdego człowieka.
Podczas spotkania mówiła nam, żeby się nie bać walczyć o życie każdego dziecka nienarodzonego, bo pan Bóg nie opuści tych, którzy walczą o życie każdego człowieka— wspominał i dodał: „Dziękujemy jej za jej piękne życie”.
Odeszła prof. Wanda Półtawska. Niezwykła kobieta, Dama Orderu Orła Białego, dr nauk med., więźniarka niemieckiego obozu Ravensbrück, przyjaciółka Św. Jana Pawła II. Każde spotkanie z W.Półtawską było wielką ucztą intelektualną i duchową. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…— napisał Paweł Szefernaker.
Odeszła Profesor Wanda Półtawska. Wzór, autorytet, wspaniała kobieta. Zawsze w obronie ludzi. A w szczególny sposób w obronie dzieci, także tych nienarodzonych. Przyjaciółka Św. Jana Pawła II przez całe, niemal 102 lata życia, zawsze wierna słowom biblijnego hymnu: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” I taki właśnie testament nam pozostawiła — napisał Zbigniew Ziobro.
Do Domu Ojca odeszła dziś prof. Wanda Półtawska - więźniarka niemieckiego piekła w Ravenbruck, lekarz, obrończyni życia, wielka postać w dziejach naszej Ojczyzny, dama Orderu Orła Białego. Potężna duchem! Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie. Wiele wspomnień…— napisał Jan Józef Kasprzyk.
Pokój Jej duszy!
ŚP. Pani Wando oręduj i wstawiaj się za nami wszystkimi u Pana.
[Za: polskieradio24.pl. archidiezecja krakowska, Twitter.com, HLI, zdj. Fot. Mariusz Kubik]