Poszło o wiek, od którego zakup możliwy będzie bez recepty.. Dnia 7 lutego sejmowa Komisja Zdrowia miała zająć się nowelizacją ustawy wprowadzającej dostęp do "pigułki dzień po" bez recepty od 15. roku życia. Obrady niespodziewanie przeniesiono. Jak dowiedział się Rynek Zdrowia, trwa spór wśród koalicjantów o granicę wieku.
Chwilę przed planowanym na 7 lutego posiedzeniem sejmowej Komisji Zdrowia, dotyczącym pierwszego czytania ustawy - Prawo farmaceutyczne, obrady przeniesiono Projekt dopuszczający dostępność pigułki "d.zień po" od 15. roku bez recepty wywołał spór wśród koalicjantów W sejmowych korytarzach słyszymy, że chodzi o granicę wieku. PSL optuje, by podwyższyć ją do pełnoletności. Swoje dokłada Partia Razem, która jest za zniesieniem jakiejkolwiek granicy
W sejmowych korytarzach słyszymy, że powstał spór wśród koalicjantów dotyczący wieku dostępu do tabletki. Polskie Stronnictwo Ludowe twardo optuje, by recepta nie była wymagana dopiero po ukończeniu pełnoletności.
O zamieszanie zapytaliśmy członka Komisji Zdrowia Radosława Lubczyka (PSL-TD).
- Posiedzenie zostało przełożone z powodu braku większości. Cześć z posłów jest dziś nieobecna, ze względu na uczestnictwo w pogrzebie. Tylko i wyłącznie z powodów losowych posiedzenie zostało przesunięte - przekonywał nas Lubczyk.
Gdy dopytujemy posłów innych ugrupowań, słyszymy, że przesuniecie rozpatrzenia nowelizacji było podyktowane grą na czas. Koalicjanci mają pilnie spotkać się przed kolejnym posiedzeniem Komisji Zdrowia i wypracować kompromis dotyczący wieku. PSL proponuje podniesienie wieku do lat 18, swoje dokłada Partia Razem, która postuluje całkowite uwolnieniu granicy wieku.
Do zwycięstwa jeszcze daleka droga, Pigułki "dzień po" mogą działać także wczesnoporonnie, dlatego trzeba walczyć i blokować wszelkie ułatwienia w jej dostępie oraz poszerzać wiedzę na temat prawdziwego ich działania oraz skutków dla zdrowia kobiet.
Więcej o działaniu "Pigułki po": dowiesz się w darmowej ulotce - wersja czarnobiała/ i kolorowa
Wysłuchaj też debaty „W trosce o ochronę zdrowia prokreacyjnego kobiet” o OBEJRZYJ TUTAJ
[Za: rynekzdrowia.pl, HLI]